zamknij Przeglądaj bez reklam! patronite
Widawa Porter Bałtycki Wędzony 2015
Widawa Porter Bałtycki Wędzony 2015
Widawa Porter Bałtycki Wędzony 2015
% alk. 10.5
Blg 24.0
brak koduaddbarcode
ulubione: 1


Wędzony Porter Bałtycki uwarzony przez browar Widawa - Gospoda Pod Czarnym Kurem. Browar Widawa został otwarty w roku 2012, leży on w miejscowości Chrząstawa Mała w województwie dolnośląskim. Restauracja miała otwarcie już w roku 2004. Założycielem browaru, głównym piwowarem i szefem kuchni w restauracji jest Wojciech Frączyk. Smoked Baltic Porter z roku 2015 różnił się od poprzedniej wersji ekstraktem i zawartością alkoholu. Pierwotnie ten Porter miał 7,5% obj i 19,0% wag. Piwo ciemne niefiltrowane oraz niepasteryzowane.

Skład: woda; słody jęczmienne Best Malz: Rauchmalz, Karamell Aroma, Rostmalz Extra; chmiel: Iunga, drożdże: Saflager.

Słody dostarcza autoryzowany dystrybutor BEST Malz w Polsce. Piwo dostępne w bezzwrotnej, brązowej butelce o pojemności 0,33l, zamkniętej czarnym, gołym kapslem.
Dodał: Esteban - 2015-01-20 08:27:47

oceny Oceny

Użytkownicy 8,59 / ilość: 17
Goście 8,75 / ilość: 8
średnia 8,64/10 / ilość: 25

Oceń piwo

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
Brodzisław
starstarstarstarstar

2019-03-02 19:44:01
Kolor czarny, nieprzenikniony. Piana ciemnobeżowa, początkowo obfita, drobnoziarnista, pozostawiła ślad na szkle.
Aromat zdominowała wędzonka ogniskowa, oscypkowa, nad którą unosi się szlachetny alkohol. Całość uzupełnia baza słodowa z czekoladowo-kawowymi nutami, pumpernikla.
W smaku zbalansowane. Ciemne i palone słody dostarczają nut kawowo-czekoladowych i pumpernikla. Dochodzą akcenty torfowe i wędzone. Kontra słodyczy waniliowej, słodkiej czekolady oraz suszonej śliwki, nie przebija nut wytrawnych. Do tego dochodzi goryczka palono-alkoholowa.
Całość wieńczy wysycenie średnie, pijalność średnia.
oceny Oceny użytkownika:
9 ( smak: 8, zapach: 9, wygląd: 9 )
awatar
Marianek
starstarstarstarstar

2019-01-05 16:09:35
Oko: czerń, mętne. Piana ciemnobeżowa, gęsta, ładnie zbudowana, dość trwała, zostawia silny ślad na szkle.
Nos: z butelki dominacja silnego, głębokiego aromatu wędzonego, ogniskowego, oscypkowego, wędzony boczek z ogniska, do tego lekko w tle podstawa słodowa, słodkie akcenty porteru bałtyckiego. Ze szkła nadal dominacja wędzonych nut, ale bardziej wyraźna podstawa słodowa, typowa dla mocno palonego porteru bałtyckiego w słodkiej odsłonie, do tego śliwka wędzona. Nadal mocny aromat..
Smak: wędzone, wytrawne, z mocną goryczką paloną. Ciała nie ma zbyt wiele jak na ekstrakt. Sporo słodyczy słodowej, słodka pralinka czekoladowo-karmelowa ze śliwką, następnie narastające, coraz mocniejsze, nuty wędzone. Finisz należy całkowicie do wędzonych nut i goryczki palonej. Niestety, alkohol dość mocno wyczuwalny, nie jest nieprzyjemny, jest do bólu czysty, ale utrudnia degustację, z czasem mocno grzeje w przełyk.
oceny Oceny użytkownika:
9 ( smak: 8, zapach: 9, wygląd: 10 )
awatar
Delicjusz1
starstar

2016-07-05 19:31:34
Zamiast fachowej oceny przytoczę pewne zdarzenie. Przyjechał do nas kolega z żoną poszliśmy do czarnego kura pieszo ok 3 km. zasiedliśmy do stołu wypiliśmy kilka rodzajów piwa wszystkie pyszne, ale do dziś to jest po 2 latach kolega wspomina to wędzone piwo, to jest chyba najlepsza ocen. Wracając przez las zobaczyliśmy setki świetlików, to są dopiero klimaty. Zapraszam do Czarnego Kura na pyszne piwo i cudne klimaty.
oceny Oceny użytkownika:
10 ( smak: 10, zapach: 10, wygląd: 10 )
awatar
Stacher93
moderatorstarstarstarstarstar

2016-03-08 17:18:31
Barwa: Kruczo-czarna, bez jakichkolwiek przebłysków / nieprzejrzysta.

Piana: Beżowa, składająca się z drobnych oraz średnich pęcherzyków. Zbita oraz gęsta, wysoka na dwa centymetry tuż po przelaniu piwa do szkła. W miarę szybko obniża się do półcentymetrowego kożuszka z wyższym wianuszkiem. Z czasem zostaje niewielka obwódka z rozmazaną wyspą, pływającą luźno po środku. Szkło przyozdabiają cienkie, finezyjne wysepki, które nie są zbyt równomierne. Za to mają przeróżne kształty i rozmiary. Ciemna barwa piany sprawia, że ślady bardzo ładnie prezentują się na szkle.

Aromat: Wyrazisty i oryginalny. Słodki i wędzony, połączenie słodkich nut porteru z silną wędzonką sprawia, iż czuć coś na kształt świeżo rozkrojonego, podwędzanego oscypka. Jest też przyjemna nuta wędzonych śliwek. Aromat jest też słony. Dość dziwnie aromaty słodkie prześcigają się z tym nietypowym, słonym odczuciem. W tle da się odczuć subtelne nuty ciemnych słodów i odrobinę deserowej czekolady. Aromat jest przyjemny i zaskakujący.

Smak: Pierwsze odczucie to czekoladowa likierowość. Piwo jest gęste i aksamitne, dominują w nim słodkie akordy czekoladowe, belgijskich pralinek i minimalne kawowe oraz kakaowe. Ujawnia się też nieznaczna paloność. W międzyczasie rozwija się idealnie pasujący do słodkiej otoczki posmak wędzony. Wspominana w aromacie słoność ustała, wędzonka bardzo dobrze współgra z deserową słodyczą, która gra pierwsze skrzypce w tym piwie. Jest też wędzona śliwa, podobnie jak w aromacie. Posmak wędzony to taka niewielka broszka, która nadaje temu piwu klasy i niecodziennego posmaku. Przy samym końcu ujawnia się nieznaczna goryczka, która spina klamrą ten bogaty, niebanalny smak. Piwo ma wyrazisty smak, który jest też przystępny i sprawia, że ma się ochotę szybko sięgnąć po kolejnego łyka. Alkohol w smaku niewyczuwalny, czuć po przełknięciu przyjemne rozgrzewanie. Gęsty, treściwy i pyszny porter z przyjemną wędzonką w tle. Do tego pijalny i .... zdradliwy.

Nasycenie: Średni niskie, OK.

Komentarz: Znakomity porter, taka belgijska pralina z ciemnej czekolady. Spodziewałem się, że będzie to wyśmienite piwo. Z reguły Widawa mnie nie zawodzi. Zdecydowanie największe wrażenie zrobiła na mnie gęstość tego piwa i to jak dobrze ukryty jest alkohol. Musiałem powstrzymywać się przed tym abym za szybko nie wypił tego porteru. Piwo bardzo mi smakowało, warte swojej ceny i z wielką chęcią wypiłbym go ponownie. Czytając recenzję natrafiłem na takie, w których opisywano, że jest to piwo zbyt łagodne jak na portera. Może faktycznie nie poraża przesadną słodyczą, goryczką i alkoholowym tłem, ale jak dla mnie jest to lepsze niż wyrazisty, ciężki smak. Wolę żeby smakowało tak ja teraz, było bardzo poukładane i bogate w smaku. Dla mnie najwyższa ocena.
oceny Oceny użytkownika:
9 ( smak: 9, zapach: 9, wygląd: 9 )
starsze »
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010