Trzech Kumpli Nesta
Trzech Kumpli Nesta
Trzech Kumpli Nesta
% alk. 6.0
Blg 16.5
5904252699027addbarcode
ulubione: 4

Foreign Extra Stout w wersji tropikalnej?
Pogmatwane, wiemy. Rozłóżmy więc składowe stylu na czynniki pierwsze. Stout to ciemne piwo górnej fermentacji pochodzące bezpośrednio od Porteru, warzone już od XVII w. Słowo Foreign oznaczało jego wersję kierowaną na eksport, zaś Extra wskazywało na to, że jest to mocniejszy wariant piwa, dzięki czemu miało ono więcej szans na przetrwanie podróży statkiem.
Foreign Extra Stout już w XVIII w. płynął z Wysp Brytyjskich, a od początku XX w. także z Nowego Jorku, w region Morza Karaibskiego, gdzie w ciepłym i wilgotnym klimacie był ceniony (paradoksalnie) za treściwość i alkoholową moc. Nic dziwnego zatem, że Jamajczycy sami zaczęli komercyjnie warzyć Tropical Stouta już w latach dwudziestych XX w.
Foreign Extra Stout to styl bardzo pojemny i różnie przez piwowarów interpretowany. W naszym podejściu spodziewajcie się aromatów palonego zboża, czekolady, kawy, a także owocowości, płynącej z pracy drożdży, które tym razem zasuwały w nieco wyższej temperaturze niż w innych naszych piwach. Tutaj nie ma amerykańskich, nowozelandzkich czy australijskich chmieli, których można spodziewać się po nazwie stylu. Tym razem tropical nie znaczy nic innego jak geograficzny region, skąd wywodzi się styl, a raczej wariacja stylu FES.

Składniki: woda, słody jęczmienne, słody żytnie, jęczmień palony, chmiel drożdże.
Dodał: Johnny_Beer_ - 2021-06-25 17:50:32

oceny Oceny

Użytkownicy 8,27 / ilość: 11
Goście 0 / ilość: 0
średnia8,27 / ilość: 11

Twoja ocena

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
luke123
starstarstarstarstar

2021-07-07 18:02:58
Warka 06.03.2022

Wygląd: Czarne. Piękny efekt kaskadowy, który dał obfita, puszystą, sztywną i trwałą czapę piany. 9+/10

Aromat: Kawowy, lekko czekoladowy, trochę jakby mineralny, w tle są też estry (może jakaś brzoskwinia, jakieś jabłko, ciemne owoce). 8/10

Smak: Kawowo-czekoladowe. Lekka paloność. Zauważalna przyjemna goryczka jak w gorzkiej czekoladzie. Słodkawe odsłodowo, ale nieprzesadnie i przełamane goryczką i palonością. Od azotu gładka tekstura z niskim wysyceniem. Bardzo dobre. 9/10.

No bardzo fajny FES. 9-/10
oceny Oceny użytkownika:
9 ( smak: 9, zapach: 8, wygląd: 9 )
awatar
max
starstarstarstarstar

2021-07-02 18:09:15
Bardzo dobry stout. W zapachu bardziej nowofalowy, można by rzec - Black IPA ;-)
W smaku - bardziej klasyczny stout, ale też OK
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 9, wygląd: 8 )
awatar
nietzsche
starstarstarstarstar

2021-06-25 01:07:22
Wygląd: niemal czarne, nieprzejrzyste, pian ciemno beżowa, genialna, puch, jak to na azocie
Zapach: genialnie kawowy (kawa naturalna) z nutą śmietankową, kawowy i owocowy: czerwone owoce, do tego orzech i delikatna lukrecja
Smak: W smaku podobnie, gładkie, kremowe, mega kawowe, czekoladowe (gorzka czekolada), orzechowe, lukrecjowe, owocowe. Po zapachu byłem pewien, że owoce pochodzą od chmielu, a to od drożdży, chapeau bas. Bardzo palone, bardzo goryczkowe, goryczka taka popiołowa i niestety mocno zalegająca. Gdyby nie zalegała to jej wysokość uznałbym za super kontrującą słodkość, ale tak zalegająca to bardziej do jakiegoś American Stoutu by pasowała, nie do Tropical. Gdyby nie ona to dałbym 9.
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 9, wygląd: 8 )
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.
Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.