Pracownia Piwa & Szałpiw 1
Pracownia Piwa & Szałpiw 1
Pracownia Piwa & Szałpiw 1
% alk. 6.7
Blg 15.0
IBU 25
5903111253103addbarcode
ulubione: 3

Piwo uwarzone przez dwa zaprzyjaźnione ze sobą browary: Pracownię Piwa z Modlniczki i SzałPiw, kontraktowy browar z Poznania, od niedawna warzący swoje piwa w Wąsoszu. Również to piwo zostało uwarzone w Browarach Regionalnych Wąsosz. Nazwą piwa został numer jeden, ponieważ współpraca tych browarów nie będzie jednorazowa. Warto przypomnieć, iż już raz pojawiło się na rynku piwo, które powstało przy ich współpracy był to Hefeweizen - Szał w Pracowni. Jedynka to przedstawiciel gatunku Saison, uderza aromatem przypraw – anyż, kardamon, imbir, cynamon oraz kolendra grają pierwsze nuty, a w tle cytrusowość pochodząca od chmieli: Centennial oraz Citra. Jasno-bursztynowa barwa to zasługa słodów pilzneńskiego, żytniego oraz pszenicznego. Wytrawne z delikatną goryczką, gdzie średnie wysycenie uwydatnia przyprawowy charakter, który również pojawia się w smaku.

Skład: woda; drożdże; słody: Pilzneński, Pszeniczny, Żytni; chmiele: Polaris, Centennial, Citra.
Brak informacji na temat pasteryzacji i filtracji piwa, długa data przydatności potwierdza, iż piwo było pasteryzowane.
Natomiast solidne zmętnienie świadczy o braku filtracji.

Barwa jasno-bursztynowa, zmętniona wyraźnie. Piana w kolorze ciemniejszej bieli. Po nalaniu formuje się skromna, około centymetrowa warstwa, która utworzona jest z przewagą grubych pęcherzy. W szybkim tempie redukuje się do nierównego pierścienia, który słabo, nierównomiernie i nietrwale ozdabia ścianki. Aromat umiarkowanie wyraźny, wyczuwalne brzoskwinie i morele, oraz słodkie owoce tropikalne. W tle łagodna nuta pszeniczno-drożdżowa, oraz charakterystyczny dla piw belgijskich aromat słodowy z odrobiną przypraw. W smaku kwaskowe, wytrawne a następnie słodkie. Drożdżowe akcenty przeplatają się z owocowymi, pierwszoplanową rolę odgrywają tym razem sfermentowane owoce. Goryczka ujawnia się na końcu, jednak jest ona tylko epizodyczna i niespecjalnie wyraźna. Przy ogrzaniu do wyłapania subtelna nuta alkoholowa, która dobrze współgra ze smakiem piwa i jest przyjemnym dopełnieniem, solidnie rozgrzewa w przełyku. Nasycenie średnio-niskie, pasuje do tego stylu piwa.
Dodał: Stacher93 - 2014-11-10 09:14:26

oceny Oceny

Użytkownicy 7,77 / ilość: 30
Goście 8,5 / ilość: 2
średnia 7,81/10 / ilość: 32

Oceń piwo

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
Bock
starstarstarstarstar

2014-12-01 00:57:05
Kolor pomarańczowy, lekko mętny. Piana słaba, szybko redukuje się do zera. Zapach mocno sosnowy i przyprawowy. Po ogrzaniu pojawia się dziwny aromat owoców. Smak słodkawy, lekko słodowy, i mocno przyprawowy (goździki, kolendra etc.) Alkohol lekko wyczuwalny. Na koniec goryczka cytrusowo-przyprawowa. Lekko rozgrzewające. Słabo zbalansowane. Ogólnie w tym piwie dominuje dość mocny smak przypraw, może nawet zbyt mocny. Jak dla mnie trochę brakuje smaku owoców i belgijskiej słodowości.
oceny Oceny użytkownika:
7 ( smak: 7, zapach: 8, wygląd: 7 )
awatar
Stacher93
moderatorstarstarstarstarstar

2014-11-11 23:39:48
Ciekawiło mnie to piwo, w końcu to owoc współpracy dwóch browarów, które lubię.Piłem wcześniej Szał w Pracowni, jednak tamto piwo mnie nie zachwyciło, poprawny, dobry pszeniczniak, ale bez szału.Saison nie jest jakimś moim ulubionym gatunkiem, piłem już parę takich piw, żadne z nich nie zapadło mi jakoś straszne w pamięć.Ostatnim dobrym reprezentantem tego gatunku był Piknik z Dzikiem z Browaru Gzub, również piwo z holenderskiego De Molena, czyli Blikken&Blozen przypadło mi do gustu.Po przelaniu ukazała się ładna, mocno zmętniona, bursztynowa barwa.Piana bez rewelacji, ciemniejsza biel, centymetr po nalaniu, szybko się porwała i niezbyt solidnie zdobiła ścianki.Aromat przyjemny, aczkolwiek nie jakiś super silny.Bardzo dobrze ułożony, wiele można w nim wyczuć.Brzoskwinie, drożdże, owoce tropikalne, szczypta przypraw, pszenica i trochę słodu.Bogactwo aromatu kojarzy się mocno z Belgią.W smaku też bardzo rozbudowane, fermentowane owoce, drożdże, kwaskowość mieszająca się ze słodyczą.Wyczuwalny delikatnie alkohol i przyjemna, stonowana goryczka.Nasycenie średnio-niskie, pasuje jak najbardziej.Dużo w tym piwie się dzieje, bogactwo smaku i aromatu.Ciężko powiedzieć co czuć bardziej a co mniej, jednak z pewnością wszystkie nuty, które opisałem możliwe są do wyłapania, pewnie coś pominąłem, ale ciężko jest wszystko dobrze opisać, gdy mamy do czynienia z tak treściwym i ciekawym w smaku piwem.Mimo, iż nie jestem jakimś fanem gatunku, piwo to przypadło mi bardzo do gustu.Czekam z niecierpliwością na kolejne owoce współpracy tych dwóch świetnych browarów.Stawiam go na równi z Saisonem z Browaru Gzub - Piknik z Dzikiem.
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 8, wygląd: 8 )
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010