Pinta Kwas Theta
Pinta Kwas Theta
Pinta Kwas Theta
% alk. 10.2
Blg 24.7
IBU 55
5905331025560addbarcode
ulubione: 4
cena: 15 zł za 330 ml

PINTA miesiąca - grudzień 2016 - Kwas Theta 24,7° - kwaśny, dziki i owocowy Russian Imperial Stout.

Najpierw uwarzyliśmy solidnego, czekoladowo-palonego RISa i przefermentowaliśmy go kombinacyjnie - szczepem drożdży piwnych i drożdży do whiskey. Dodatkowo, część brzeczki została zakwaszona świeżym blendem bakterii kwasu mlekowego i połączona z piwem. W drugim etapie, do kwaśnego Stoutu dodaliśmy 1000 litrów świeżo tłoczonego soku z polskich kwaśnych wiśni dla podbicia kwaśności i nadania posmaków owocowych. Trzeci etap, to 6-miesięczne wykańczanie RISa przez dzikie drożdże Brettanomyces. W Kwasie Theta pierwsze skrzypce gra wyraźna kwasowość o charakterze mlekowo - owocowym. Na drugim planie znajdziemy kombinację akcentów palonych, gorzkiej czekolady i brettowego funky. Finisz piwa jest słodkawy z zaznaczoną goryczką i wiśniowym posmakiem.

Składniki: woda; słody jęczmienne: Weyermann®: Pale Ale, palony jęczmień; Thomas Fawcett: Crystal, Red Crystal, Pale Chocolate, Chocolate; chmiele: Admiral, East Kent Golding, Fuggles; ekstrakt chmielowy CTZ (USA); dodatki: sok z polskich, kwaśnych wiśni, cukier; drożdże: Safale US-05, Safspirit American Whiskey; inne dodatki: blend bakterii kwasu mlekowego: L. plantarum, L. delbrueckii, L. brevis; blend dzikich drożdży Brettanomyces: The Yeast Bay Amalgamation.
Dodał: ark00 - 2016-12-08 08:40:05

oceny Oceny

Użytkownicy 7,73 / ilość: 33
Goście 8,8 / ilość: 5
średnia 7,87/10 / ilość: 38

Oceń piwo

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
Gość
awatar
Gość

2019-05-02 20:11:28
Nowa warka 2019... jedno z najlepszych polskich sourów, pewnie najlepsze. Mieszanka wytrawnych wiśni, słodyczy pociągniętej ze słodu w jakiś zwariowany sposób, wytrawności z garbnikami pukającymi z beczek. Gęste, ciemne ze znikomą pianą. Cholernie trudne do dostania. Unikalne. polecam
awatar
Shinodin
starstarstarstarstar

2017-12-23 00:00:10
Piana beżowa, drobnoziarnista, wysoka na około pół centymetra, dość szybko dziurawiąca się i opadająca, nie pozostawiająca trwałego lacingu na ściankach szkła. Barwa ciemniejsza bursztynowa wręcz czarna, nieprzejrzyste i nieklarowne, bardzo mocno zmętnione. W zapachu na pierwszym planie pojawiają się wiśniowe klimaty, dalej do głosu dochodzą ciemne akcenty, czyli paloność, kawa i czekolada, kwasowe, mleczne wonie. W smaku kwaśna wiśnia zdecydowanie przesłania pozostałe doznania, RIS występuje jedynie na granicy autosugestii, daleko daleko w tle muskając nasze kubki smakowe kawą i czekoladą, dobrze zamaskowany alkohol, goryczka adekwatna do stylu, wysycenie na średnio-niskim poziomie. Kapsel od Pinty, etykieta naprawdę świetnie wykonana graficznie, w dobrze dobranej kolorystyce, wyczerpująco opisana. Warka 20.12.2017. Leżakowane ponad 1,5 roku, degustowane 2 dni po terminie przydatności. Spodziewałem się czegoś lepszego...sour zdecydowanie dominuje nad risem co nie do końca mi odpowiada. Leżakowanie również nie wydobyło smaku jakiego bym oczekiwał. Te dwa style ewidentnie ze sobą nie współgrają, browar Pinta powinien to przewidzieć już na etapie warzenia. Niestety nie mogę dać więcej niż 7 z minusem, a nie wiem czy i to nie jest zbyt wiele. Kwas dosłownie osiada na żołądku...za mało Risa w Risie.
oceny Oceny użytkownika:
7 ( smak: 6, zapach: 6, wygląd: 7 )
awatar
nietzsche
starstarstarstarstar

2017-12-01 00:21:56
Wygląd: Ciemny brunatny, beżowa piana, drobna, ale bez szału, ładny obrączkowy lacing.
Zapach: jest trochę czekolady, kawowej paloności, ale z tyłu, na przedzie kwas, dzikość, stajnia, czerwone owoce, głównie wiśnia
Smak: Na moją ocenę będzie miał wpływ fakt, że nastawiłem się na RISa, tego tutaj jak na lekarstwo, kwas całkiem zdominował to piwo, jest tu czekolada i trochę kawy zbożowej, to wszystko, przede wszystkim jest dzikie, kwaśne, owocowe, wiśniowe. Gdyby choć fakturę miało RISa, a na ten ekstrakt jest wyjątkowo wodniste. Szkoda była RISa, bo nawet jako kwas nie jest wybitne, jednowymiarowe głównie wiśniowe, od soku z wiśni.
oceny Oceny użytkownika:
6 ( smak: 5, zapach: 5, wygląd: 7 )
awatar
Bob
starstarstarstarstar

2017-04-30 14:12:21
Bardzo pomysłowe, ciekawe, a zarazem trudne w odbiorze piwo.
Mocno kwaśne, wiśniowe, mega pijalne. Moim zdaniem kwas za bardzo przykrył inne smaki, RiSa praktycznie w ogóle nie czuć poza drobnymi niuansami pod koniec łyku. Nie jestem super fanem kwasów, więc 10 nie mogę dać, ale ogółem piwo jest nieziemsko dobrze wykonane.
Można to piwo porównać do czekoladki z cienkiej warstwy deserowej czekolady (dobrej jakości) z nadzieniem z intensywnej nie obranej, niedojrzałej wiśni.
oceny Oceny użytkownika:
9 ( smak: 9, zapach: 9, wygląd: 10 )
starsze »
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010