Pinta Kwas Theta
Pinta Kwas Theta
Pinta Kwas Theta
% alk. 10.2
Blg 24.7
IBU 55
5905331025560addbarcode
ulubione: 4
cena: 15 zł za 330 ml

PINTA miesiąca - grudzień 2016 - Kwas Theta 24,7° - kwaśny, dziki i owocowy Russian Imperial Stout.

Najpierw uwarzyliśmy solidnego, czekoladowo-palonego RISa i przefermentowaliśmy go kombinacyjnie - szczepem drożdży piwnych i drożdży do whiskey. Dodatkowo, część brzeczki została zakwaszona świeżym blendem bakterii kwasu mlekowego i połączona z piwem. W drugim etapie, do kwaśnego Stoutu dodaliśmy 1000 litrów świeżo tłoczonego soku z polskich kwaśnych wiśni dla podbicia kwaśności i nadania posmaków owocowych. Trzeci etap, to 6-miesięczne wykańczanie RISa przez dzikie drożdże Brettanomyces. W Kwasie Theta pierwsze skrzypce gra wyraźna kwasowość o charakterze mlekowo - owocowym. Na drugim planie znajdziemy kombinację akcentów palonych, gorzkiej czekolady i brettowego funky. Finisz piwa jest słodkawy z zaznaczoną goryczką i wiśniowym posmakiem.

Składniki: woda; słody jęczmienne: Weyermann®: Pale Ale, palony jęczmień; Thomas Fawcett: Crystal, Red Crystal, Pale Chocolate, Chocolate; chmiele: Admiral, East Kent Golding, Fuggles; ekstrakt chmielowy CTZ (USA); dodatki: sok z polskich, kwaśnych wiśni, cukier; drożdże: Safale US-05, Safspirit American Whiskey; inne dodatki: blend bakterii kwasu mlekowego: L. plantarum, L. delbrueckii, L. brevis; blend dzikich drożdży Brettanomyces: The Yeast Bay Amalgamation.
Dodał: ark00 - 2016-12-08 08:40:05

oceny Oceny

Użytkownicy 7,54 / ilość: 41
Goście 8,8 / ilość: 5
średnia7,67 / ilość: 46

Twoja ocena

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

Na razie brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
Lukasz
starstarstarstarstar

2019-09-26 21:27:42
Niemal czarne. Piana znika na momencie, a póki była to miała kolor brązowy. Piwo w smaku jest bardzo nieszablonowe, co oczywiste. kwasowość mlekowa i wiśniowa na pierwszym planie. Reszta jest gdzieś w tle. Jak na RISa to alkoholu w smaku właściwie nie ma. W tle majaczy beczka, paloność. Piwo dość trudne w odbiorze. Połączenie RISa i kwasu wyszło zaskakująco dobrze, ale i tak jest to na tyle karkołomne, że ciężko mi to piwo polecić. Jeśli ktoś szuka mocnych wrażeń, to jak najbardziej. Za oryginalność dam 8...
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 6, zapach: 7, wygląd: 6 )
awatar
Gość
awatar
Gość

2019-05-02 20:11:28
Nowa warka 2019... jedno z najlepszych polskich sourów, pewnie najlepsze. Mieszanka wytrawnych wiśni, słodyczy pociągniętej ze słodu w jakiś zwariowany sposób, wytrawności z garbnikami pukającymi z beczek. Gęste, ciemne ze znikomą pianą. Cholernie trudne do dostania. Unikalne. polecam
awatar
Shinodin
starstarstarstarstar

2017-12-23 00:00:10
Piana beżowa, drobnoziarnista, wysoka na około pół centymetra, dość szybko dziurawiąca się i opadająca, nie pozostawiająca trwałego lacingu na ściankach szkła. Barwa ciemniejsza bursztynowa wręcz czarna, nieprzejrzyste i nieklarowne, bardzo mocno zmętnione. W zapachu na pierwszym planie pojawiają się wiśniowe klimaty, dalej do głosu dochodzą ciemne akcenty, czyli paloność, kawa i czekolada, kwasowe, mleczne wonie. W smaku kwaśna wiśnia zdecydowanie przesłania pozostałe doznania, RIS występuje jedynie na granicy autosugestii, daleko daleko w tle muskając nasze kubki smakowe kawą i czekoladą, dobrze zamaskowany alkohol, goryczka adekwatna do stylu, wysycenie na średnio-niskim poziomie. Kapsel od Pinty, etykieta naprawdę świetnie wykonana graficznie, w dobrze dobranej kolorystyce, wyczerpująco opisana. Warka 20.12.2017. Leżakowane ponad 1,5 roku, degustowane 2 dni po terminie przydatności. Spodziewałem się czegoś lepszego...sour zdecydowanie dominuje nad risem co nie do końca mi odpowiada. Leżakowanie również nie wydobyło smaku jakiego bym oczekiwał. Te dwa style ewidentnie ze sobą nie współgrają, browar Pinta powinien to przewidzieć już na etapie warzenia. Niestety nie mogę dać więcej niż 7 z minusem, a nie wiem czy i to nie jest zbyt wiele. Kwas dosłownie osiada na żołądku...za mało Risa w Risie.
oceny Oceny użytkownika:
7 ( smak: 6, zapach: 6, wygląd: 7 )
awatar
nietzsche
starstarstarstarstar

2017-12-01 00:21:56
Wygląd: Ciemny brunatny, beżowa piana, drobna, ale bez szału, ładny obrączkowy lacing.
Zapach: jest trochę czekolady, kawowej paloności, ale z tyłu, na przedzie kwas, dzikość, stajnia, czerwone owoce, głównie wiśnia
Smak: Na moją ocenę będzie miał wpływ fakt, że nastawiłem się na RISa, tego tutaj jak na lekarstwo, kwas całkiem zdominował to piwo, jest tu czekolada i trochę kawy zbożowej, to wszystko, przede wszystkim jest dzikie, kwaśne, owocowe, wiśniowe. Gdyby choć fakturę miało RISa, a na ten ekstrakt jest wyjątkowo wodniste. Szkoda była RISa, bo nawet jako kwas nie jest wybitne, jednowymiarowe głównie wiśniowe, od soku z wiśni.
oceny Oceny użytkownika:
6 ( smak: 5, zapach: 5, wygląd: 7 )
starsze »
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.
Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.