Pinta Imperator Bałtycki Sherry Oloroso Barrel Aged
Pinta Imperator Bałtycki Sherry Oloroso Barrel Aged
Pinta Imperator Bałtycki Sherry Oloroso Barrel Aged
% alk. 9.1
Blg 24.7
5905331025638addbarcode
ulubione: 9
cena: od 23 zł

Do starzenia użyliśmy 20 świeżo opróżnionych, cudownych beczek po Oloroso - każda po 250 litrów. Wybraliśmy beczki po Sherry nie dlatego, że są najdroższe. Ani nie dlatego, że mamy coś do wanilii z burbona. Otóż próby, które prowadziliśmy na żywych Imperatorach i różnych alkoholach starzonych w drewnie wykazały, że nasz intensywnie nachmielony, imperialny porter najlepiej rozumie się z owocowo-rodzynkowym i orzechowym charakterem aromatycznego, ciężkiego, hiszpańskiego wina. Taniny z dębu, z którego zrobione są beczki nadały przyjemny, charakterystyczny "szlif BA" - to co miłośnicy starzenia w drewnie lubią najbardziej.

Ważne. Imperator Bałtycki to lager - jak każdy klasyczny "Bałtyk". I bardzo chcieliśmy, aby również w wersji Barell Aged Imperator zachował charakter ułożonego, harmonijnie zbalansowanego, dobrze wyleżakowanego lagera. Przed napełnieniem beczki po winie przeszły jeszcze delikatne zabiegi pod prysznicem, aby uniknąć zakażenia, które wywróciłyby nasze sensoryczne plany do góry nogami. Do starzenia przeznaczyliśmy Imperatora po wcześniejszym, 4 miesięcznym leżakowaniu w klasycznym stalowym tanku. Napełnione beczki zapakowaliśmy na kolejne 4 miesiące do pełnomorskiego, klimatyzowanego kontenera - tak by podczas starzenia temp. nie wzrosła powyżej 10*C. Piwo oprócz wzbogacenia aromatu i smaku zyskało również solidniejsza teksturę - jest jeszcze bardziej gęste i treściwsze.

Premiera piwa miała miejsce na Warszawskim Festiwalu Piwa we czwartek 6 kwietnia 2017 roku.
Dodał: Barcelonismo - 2017-04-23 11:45:25

oceny Oceny

Użytkownicy 8,64 / ilość: 42
Goście 8,86 / ilość: 7
średnia8,67 / ilość: 49

Twoja ocena

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
nietzsche
starstarstarstarstar
2022-01-16 01:47:27
Wyląd: piwo brunatne, niezbyt ciemne na tle wielu bałtyków, mętne, piana ok, lacing również
Zapach:bieda, paloność, sos ojowym beczka po Sherry, próbująca osłodzić całość wanilią
Smak: Czuć Sherry, ale podstawowy bałtyk nie dość, że słaby, to słabo się zestarzał. Imperator Bałtycki zawsze był słabym porterem, był RISem, palonym, ostrym i tu leżak nie wniósł niczego poza sosem sojowym. Czuć sporą paloność piwa, czuć goryczkę, czuć nuty rozkładającego się chmielu, ale jakichś fajnych nut utlenienia zero. Beczka go nie ratuje w ogóle, jest pite po starszym Solipiwku, które miało blg mniejsze o stopień, a alko wyższe o stopień, a to przy nim jest po prostu wodniste. Nigdy nie byłem fanem Imperatora, ani świeżego, ani leżakowanego, nie zostanę też fanem BA. Ono nie ma papierów na porter bałtycki, a starzeje się fatalnie.
awatar
Shinodin
starstarstarstarstar
2019-03-31 21:57:10
Piana beżowa, drobnoziarnista, wysoka na około pół centymetra, średnio-szybko dziurawiąca się i opadająca, nie pozostawiająca trwałego lacingu na ściankach szkła. Barwa ciemniejsza rubinowa, nieklarowne i nieprzejrzyste, stosunkowo mocno zmętnione. W zapachu nuty karmelowe, czekoladowe oraz kawowe akcenty, beczkowe klimaty podszyte subtelną wiśnią, suszone owoce, podbudowa słodowa. W smaku słodkie, karmelowe, zadziwiająco mało wytrawne, czego oczekiwałem, świetny beczkowy, taninowy finisz, goryczka adekwatna do stylu, słabsza kontra kwaskowa, subtelna paloność,oleista struktura, efekt rozgrzania przełyku bez ingerencji alkoholowej woni, suszone owoce w tle, wysycenie na średnio-niskim poziomie. Kapsel od browaru Pinta, butelka w eleganckim opakowaniu, etykieta w czarnej kolorystyce, szczegółowo wykonana graficznie, w miarę dobrze i wyczerpująco opisana. Warka 30.03.2019. Leżakowane ponad rok, chyba nie takiego efektu ułożenia oczekiwałem...I zupełnie inaczej pamiętałem podstawową wersję Imperatora(którego notabene oceniłem na 9). Tutaj mamy do czynienia ze słodkim karmelowym porterem bałtyckim, nie wyróżniającym się niczym specjalnym, z bardzo przyjemnym taninowym finiszem pochodzącym od leżakowania w beczkach po oloroso. Liczyłem na coś bardziej degustacyjnego i wytrawnego, kurczę lekki zawód... Chciałbym dać coś więcej, ale sumienie podpowiada mi, że nie mogę wystawić ponad 7 z plusem. W tej kategorii cenowej znam lepsze wyroby, nawet polskiego pochodzenia.
oceny Oceny użytkownika:
7 ( smak: 8, zapach: 8, wygląd: 7 )
awatar
wojtaswb2
starstarstarstarstar
2019-03-11 20:02:28
Wyjątkowo udane piwo, a w zasadzie nad-piwo. Bardzo złożony aromat i pełnia smaku. Pomimo swojego charakteru i mocy zaskakująco pijalne. Ale co ja tam się znam. Po niskich ocenach \"gości\" widać, że nie trafia w wysublimowane gusta naszych rodaków.
oceny Oceny użytkownika:
10 ( smak: 10, zapach: 9, wygląd: 10 )
awatar
PanMagister
starstarstarstarstar
2019-02-05 17:57:32
Co tu dużo mówić, jedno z najlepszych piw, jakie miałem okazje dotychczas degustować.
oceny Oceny użytkownika:
10 ( smak: 10, zapach: 10, wygląd: 10 )
awatar
piwolog
moderatorstarstarstarstarstar
2019-03-31 22:21:14
Biorąc pod uwagę cenę to jestem prawie pewien że wszyscy "goscie" pili. Albo przynajmniej znają kogoś kto pił.
awatar
Gość
awatar
Gość
2019-06-15 17:03:08
tak się składa, że znak kogoś, kto zna kogoś, kto podobno pił. Podobno rewelacja.
starsze »
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.
Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.