Olivĕtinský Opat Svĕtly Ležák
Olivĕtinský Opat Svĕtly Ležák
Olivĕtinský Opat Svĕtly Ležák
% alk. 4.8
Blg 12.0
brak koduaddbarcode
ulubione: 1

Uwarzone przez czeski Pivovar Broumov, z miasta Broumov w krainie Hradeckiej. Miasteczko to znajduje się blisko granicy z Polską. Tradycja warzenia piwa w tym miejscu sięga roku 1348, w tym roku właśnie do Broumova przybyli Benedyktyni, również w roku 1348 Broumov otrzymał prawa miejskie. Pivovar w swojej ofercie posiada wiele piw, większość z nich podzielona jest na dwie serie, Opat oraz Benediktin, obie nazwy nawiązują do założycieli browaru. Svĕtly Ležák, to jak sama nazwa wskazuje jasny, pasteryzowany Lager. Piwo tradycyjnie dostępne jest w półlitrowej, brązowej butelce z krawatką i etykietą w oryginalnym kształcie. Wszystkie informacje zawarte są na przedniej etykiecie, kontretykiety brak.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, antyoxydant - kwas askorbinowy.

Jakiś czas temu piwo miało 5,0% zawartości alkoholu objętościowo, jednak ostatnio zostało to zmniejszone do 4,8%.
Dodał: Stacher93 - 2015-03-24 08:57:35

oceny Oceny

Użytkownicy 6,05 / ilość: 20
Goście 7,9 / ilość: 10
średnia 6,67/10 / ilość: 30

Oceń piwo

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
Grzegorz_J
starstarstarstarstar

2019-08-18 21:31:52
Warka do 10.02.20
Wygląd klasyka. W aromacie przyjemnie. Wyraźne trawiaste nuty chmielu, trochę słodów i \"masełka\". w smaku podobnie, z delikatną goryczką i lekkim metalicznym posmakiem, co jak twierdzą miejscowi, jest spowodowane specyfiką wody w tych okolicach. Normalnie po latach zaczyna smakować mi ponownie Opat. Przyzwoity pilsik ,do wypicia.
oceny Oceny użytkownika:
7 ( smak: 7, zapach: 7, wygląd: 6 )
awatar
szab12
starstarstarstarstar

2019-06-29 18:20:19
Kolor złoty, piana spora. Zapach słodowy, w smaku lekkie masło, słodycz, delikatna goryczka. Ogólnie całkiem dobre, choć lekko wodniste. Cena 3,6 zł plus kaucja w Promilu we Wrocławiu.
oceny Oceny użytkownika:
6 ( smak: 6, zapach: 6, wygląd: 6 )
awatar
nietzsche
starstarstarstarstar

2018-06-23 23:18:50
Wygląd: Bursztynowe, bardzo ładna, drobna piana, ładny lacing
Zapach: chmielowy, korzenny, po otwarciu pachniało też chlebem, obecnie delikatnie herbatnikowo
Smak: Stosunkowo pełne jak na 4,8, smaku oprócz słodowości i ciastkowości dochodzą jakieś owoce, chyba truskawka (w zapachu po ogrzaniu też wychodzi), mocno nachmielone, fajnie nachmielone, aromatycznie, diacetylowe i trochę metaliczne, wysycenie potworne, ale mi akurat tu leży.
oceny Oceny użytkownika:
7 ( smak: 6, zapach: 7, wygląd: 8 )
awatar
Stacher93
moderatorstarstarstarstarstar

2015-03-10 20:13:54
Barwa jasno-złota, minimalnie zamglona.Piana w kolorze białym, wysoka na ponad dwa centymetry po przelaniu do szklanki.Składa się głównie z drobnych oraz średnich pęcherzy.Szybko opada do delikatnie dziurawej, niskiej warstwy.Bardzo obficie ozdabia ścianki, pozostawiając na nich równe, śrenio grube i trwałe firanki.Aromat wyraźny, charakterystyczny dla piw z Broumova.Mocno słodki nieco, brzęczkowo-słodowy z wyraźnymi akcentami owocowymi (coś na kształt maliny/poziomki),ziołowo-trawiastymi a nawet miętowymi.Pojawia się też delikatny diacetyl, drożdże i metaliczność.W smaku ponownie brzęczkowa, tym razem przesadna słodycz z akcentami ziołowo-miętowymi i nieznaczną, aczkolwiek wyraźną przez chwilę goryczką na końcu.Nasycenie średnie, bez zarzutu.Nie wiem co mam myśleć o tym piwie.Spodziewałem się klasycznego czeskiego lagera, trochę zapomniałem już, że większość piw z Broumova, jakie miałem okazję pić były wyjątkowe pod jakimś względem.Tutaj dużo słodyczy, nuty ziołowe, mięta, drożdże.Ogólnie na bogato, na początku mi to nie leżało, z każdym łykiem przekonywałem się do tego piwa.Diacetyl i metaliczność łatwe do wyłapania, to in minus.Daję ocenę 5, mimo wszystko piwo warte spróbowania, bo zdecydowanie inne od standardowych lagerów.
oceny Oceny użytkownika:
5 ( smak: 5, zapach: 5, wygląd: 5 )
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010