Olimp Talia
Olimp Talia
Olimp Talia
% alk. 4.5
Blg 11.8
IBU 10
brak koduaddbarcode
ulubione: 1

Talia to piwo w powoli wracającym do łask niemieckim stylu Gose, uwarzone przez Olimp w Starym Browarze Kościerzyna. Jest to lekkie i orzeźwiająco kwaśne piwo zawierające w swym składzie : słody pszeniczny i pilzneński, płatki owsiane oraz kwas mlekowy, sól i kolendrę. Do chmielenia użyto chmielu Aurora.
Dodał: Kaente - 2015-12-10 08:55:01

oceny Oceny

Użytkownicy 7,43 / ilość: 14
Goście 7,5 / ilość: 8
średnia7,45 / ilość: 22

Twoja ocena

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
turbomaszkiet
starstarstarstarstar

2015-11-27 11:50:40
wg mnie bije Zacnego Zalcmana z Piwoteki - u Zalcmana brakowało mi kwaskowości, przesolono je i w dodatku brawie w ogóle nie wyczuwałem kolendry. Talia za to miała znacznie lepiej ułożoną sól, zdecydowanie bardziej wyczuwalną kolendrę i była mocniej kwaśna - Olimp robi dobrą robotę, to kolejne piwko od nich, którego na pewno nie zapomnę.
btw, gose to jednak nie mój styl, ale wypada spróbować wszystkiego
z kwasów bardziej podchodzą mi berliner weisse, choć zaznaczę, że Talia wyjątkowo mi smakowała XD
oceny Oceny użytkownika:
7 ( smak: 8, zapach: 7, wygląd: 7 )
awatar
Gość
awatar
Gość

2015-11-05 22:16:07
Piwo dziwne - nigdy wcześniej nie piłem Gosa i chyba jakoś wybitnie się z nim nie zaprzyjaźnię. Struktura raczej mętna, ale osobiście przypada mi do gustu, zapach lekko kwaskowaty, ale mnie już na tym etapie uderza sól! W smaku odczuwam przede wszystkim słoność, lekką kwasotę, ale sól mnie wręcz uderza. Zapewne jest to spowodowane tym, że soli używam baaaardzo mało, więc mam bardziej na nią wyczulony smak. Fajne do spróbowanie jako coś nowego, aczkolwiek nie jest to mój styl.
awatar
Gogo
starstarstarstarstar

2015-11-04 22:04:23
Kaente bardzo dobrze opisał to piwo, mam bardzo podobne odczucia, przy czym bardziej wyczuwałem w aromacie kolendrę i nie mogę powiedzieć że mało się dzieje. Jest lekka podbudowa słodowa, jest kwaśność, na końcu pojawia się słony posmak, a po dłuższej chwili odczuwałem goryczkę. Dla mnie również jest to pierwsze piwo w stylu gose. Nie powiem żeby zachwycił mnie ten styl, ale raczej chętnie sięgnę jeszcze po jakiegoś przedstawiciela tego stylu.
oceny Oceny użytkownika:
7 ( smak: 7, zapach: 6, wygląd: 7 )
awatar
Kaente
starstarstarstarstar
2015-11-04 22:46:03
Podobno każdy z nas ma receptory zorientowane na inne walory, dla mnie kolendra musi aż buchać jak w witbierach żebym ją poczuł. Nie mam z kolei problemów z wyłapaniem DMSu czy diacetylu, co u niektórych jest sporym wyzwaniem :) Warto będzie spróbować jescze jakiegoś gose aby przekonać się czy to Talia jest przeciętnym piwem czy to gose jest przeciętnym stylem.
oceny Oceny użytkownika:
6 ( smak: 7, zapach: 5, wygląd: 6 )
awatar
Kaente
starstarstarstarstar

2015-10-31 11:32:16
Pierwsze piwo z Olimpu i zarazem pierwsze w stylu Gose. Jest to dość unikalny i niepowtarzalny gatunek, nie sądzę jednak aby jego przedstawiciele zrobili większą furorę na polskm rynku. Piwo zdecydowanie mało degustacyjne, niewiele się tutaj dzieje. Finisz doznań smakowych kończy się wraz z przełknięciem pierwszego łyku. W aromacie charakterystyczna kwaskowa nuta, podobna do tej znanej z Berliner Weisse czy Kwasu Beta od Pinty. Czuć też trochę nuty przesolonej zupy, natomiast kolendra jedynie subtelnie na granicy wyczuwalności. Piana również podobna do tej z Kwasu beta (doszukałem się wielu powiązań z tym piwem), ładna, lecz niska pierzynka utrzymuje się raptem kilka chwil. Piwo charakteryzuje się mętną barwą ciemno słomkową, zachodząca nawet nieco w blady pomarańcz. W smaku jest orzeźwiająco, lecz raczej płasko. Początkowa słodowość miesza się ze słonością (bardziej kuchenna aniżeli morska, a szkoda). Etapem finalnym jest pojawienie się kwaskowatej nuty pochodzącej od kwasu mlekowego, przy czym nie jest to kwaskowość przesadzona. Piłem już takie okazy, więc liczyłem na intensywniejszy charaktery przyprawiający o zwiększone zaangażowanie twarzowych mięśni mimicznych. Tali przydałoby sie również zdecydowanie wyższe wysycenie. Piwo smaczne, orzeźwiające, lecz ekonomicznie sprawę ujmując, niewarte swojej wysokiej ceny oscylującej w granicach 8 zł.
oceny Oceny użytkownika:
6 ( smak: 7, zapach: 5, wygląd: 6 )
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.
Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.