Olimp Jopejskie
Olimp Jopejskie
Olimp Jopejskie
% alk. 8.0
Blg 45.0
5905669167406addbarcode
ulubione: 4

Piwo w stylu Jopejskie. Pierwsze komercyjne piwo w tym stylu. Bardzo esencjonalne i aromatyczne. W aromacie sporo miodu pitnego, nuty winne i delikatny ocet balsamiczny. W smaku sporo pumpernikla i odrobina powideł śliwkowych.
Dostępne w specjalnych butelkach o pojemności 100ml. Dodatkowo sprzedawane też z kolekcjonerskim kartonikiem.

Piwo jopejskie (Jopenbier) (45-55 °Blg lub według innych źródeł 19 °Blg) to gdański specjał produkowany przynajmniej od 1449, de facto był to pożywny gęsty syrop piwny, który ówcześnie ceniony był za swoje właściwości lecznicze. Wyróżniało się wśród piw jęczmiennych i czerwonych.

Nazwa piwa wywodzi się od drewnianego czerpaka jopy (niem. Schöpfkelle), używanego w procesie warzenia piwa do zalewania słodu gorącą wodą.
Dodał: Barcelonismo - 2017-09-14 13:09:06

oceny Oceny

Użytkownicy 8,29 / ilość: 14
Goście 9 / ilość: 1
średnia8,33 / ilość: 15

Twoja ocena

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
zbieraczek
starstarstarstarstar

2021-07-20 12:45:49
Wersja 8,5% z datą do 12.2020.
Piana w postaci brązowego obrąbka.
Barwa czarna.
Zapach - powidła śliwkowe, suszona śliwka, nuty palone, miód pitny. Intensywnie i różnorodnie, świetny zapach.
Smak: wow, to jest rzeczywiście coś zupełnie innego. Brak wysycenia, lekko syropowy płyn o niesamowicie intensywnym smaku, rozgrzewający w przełyku i w piersi, natomiast samo alko nie jest wyczuwalne. Dużo nut palonych, dalej powidła śliwkowe, drewno, palony karmel, jest umami, niby słodkie ale jednocześnie wytrawne i kwaskowe(natomiast bardzo wyklejające, aż delikatnie skleja kąciki ust). Bardzo specyficzne, szalenie intensywne, mnie smak odpowiada, natomiast przy tej cenie to oczywiście ciekawostka, jednak warta spróbowania. 9 z minusem(nie biorę pod uwagę ceny).
oceny Oceny użytkownika:
9 ( smak: 9, zapach: 9, wygląd: 8 )
awatar
Shinodin
starstarstarstarstar

2020-07-19 19:46:40
Piana żadna, nie pojawia się po przelaniu piwa z butelki do szkła, oczywiście brak lacingu. Barwa ciemniejsza brunatna, bardzo mocno zmętnione, zupełnie nieklarowne i nieprzejrzyste. W zapachu prażony karmel, coś jakby suszona śliwka, paloność, dużo paloności, aromat jest bardzo intensywny, sos sojowy? W smaku mega gęste, niczym syrop, niesamowicie wyklejające podniebienie, palony karmel jest głównym tematem, jest sporo słodyczy, ale również lekki kwaskowy finisz, oczywiście goryczki tutaj nie doświadczymy, potężna ilość ciała, dobrze zamaskowany alkohol, ale subtelnie rozgrzewa przełyk, sos sojowy, coś na podobieństwo suszonej śliwki, bardzo intensywne doznania smakowe, wysycenie na praktycznie zerowym poziomie. Elegancka butelka 100ml zamykana korkiem w ładnym kartonowym pudełku, świetnie wykonana graficznie, wyczerpująco opisana. Warka 28.01.2018. Trochę poleżakowałem, w sumie nie wiem po co, ale tak jakoś wyszło. No... naprawdę niecodzienne doznania smakowe, coś wybitnie degustacyjnego, czy warte swojej ceny? Nie powiedziałbym, duży hype, warto skosztować, bo jest to gęsty syrop piwny o profilu palonego karmelu, prażonym klimacie, doznamy tu zarówno słodyczy jak i subtelnej kwaskowości, oleisty w opór. Warto chociaż raz w życiu spróbować czegoś tak nietypowego, ale nie więcej. Ode mnie dostaje 8.
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 8, wygląd: 8 )
awatar
Barbarossa
starstarstarstarstar

2018-11-25 16:51:17
Na prawdę ciężko mi jest tutaj coś powiedzieć. Na panelu, jeden ze znajomych powiedział, że smakowało jakby zmieszać Cuvee de Tomme z Dark Lordem. Było tutaj sporo słodyczy i ciemnych smaków, ale w zapachu był wyczuwalny normalnie nawet lambic. Nie wiem co ludzie mówili o soji, nie wyczułem. Jako, że piliśmy na parę osób, to zmuszeni byliśmy tylko do drobnego spróbowania i na pewno nie ma czego żałować, ciekawe piwne doświadczenie
oceny Oceny użytkownika:
9 ( smak: 10, zapach: 9, wygląd: 8 )
awatar
nietzsche
starstarstarstarstar

2018-11-18 01:57:43
Piwo kompelnie nienasycone, więc piany nie posiada, wygląda i taką ma też fakturę, jak likier syrop, dosyć dziwne w smaku, bardzo karmelowe, spalony, karmel, ale jednak kompletnie niesłodkie, raczej wytrawne, choć wyklejające do bólu, trochę jak takie rozcieńczone angielskie marmite, dużo umami, jakaś śliwka się tu pojawia, naprawdę sporo się dzieje, ale czy jest jakaś przyjemność z degustacji? Raczej jako ciekawostka, specyficzny płyn. Czy warte swojej ceny? Nie bardzo.


oceny Oceny użytkownika:
6 ( smak: 5, zapach: 8, wygląd: 5 )
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.
Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.