Okrętowy Szebeka
Okrętowy Szebeka
Okrętowy Szebeka
% alk. 6.9
Blg 18.0
brak koduaddbarcode
ulubione: 1

No to mamy kolejną nowość. Jest to piwo w kooperacji z Maciejem Husem z blogu No to po piwku w ramach cyklu "Piwo z historią". Powstała zatem Szebeka, czyli Merseburger Bier (zwane też Heidecker). Było to mocne piwo jęczmienne o ciemnobrunatnej barwie. Cechowała je klarowność oraz gorzki smak i aromat. Na goryczkę w tym piwie składało się kilka czynników – słód, którego część ulegała przypaleniu podczas suszenia (nie mieszano go lecz pozostawiano do wyschnięcia w tym samym ułożeniu), spora ilość chmielu oraz korzeń goryczki (gencjany) – rośliny leczniczej o bardzo gorzkim smaku. Dodatkowym składnikiem bywał owoc gorzkiej pomarańczy. Lekarze zalecali jego spożycie dla poprawy krążenia i dla lepszej pracy układu pokarmowego. (Info FB)

Składniki: woda; słody: Monachijski Ciemny, Monachijski Jasny, Caraamber®, Carafa® III; chmiel: Magnum, Saaz.
Dodał: SaintBase - 2017-02-11 02:31:52

oceny Oceny

Użytkownicy 8 / ilość: 2
Goście 9,5 / ilość: 2
średnia8,75 / ilość: 4

Twoja ocena

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

Na razie brak komentarzy. Twój może być pierwszy.
awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
Bob
starstarstarstarstar

2017-06-19 11:46:37
-9/10

Bardzo dobre piwo, odkrywanie i picie historycznych stylów sprawia mi chyba największą przyjemność. Szczególnie zapomniane style o takim wysokim ekstrakcie :) Zapach nieziemski, mocno czekoladowy, laktoza, wanilia, marcepan... Kwintesencja piwnego aromatu. Niestety w smaku jest trochę gorzej, nie wyróżnia się specjalnie na tle innych stylów, smakuję jak coś pomiędzy FES-em, a Porterem bałtyckim. Pod koniec łyku przychodzi jakby znikąd zalegająca ale przyjemna goryczka, to pewnie sprawka gracjany :) Bardzo ciekawe piwo, nie mniej spodziewałem się czegoś bardziej oryginalnego.
PS: Mało jest tak dobrych ciemnych piw na polskim rynku o takim ekstrakcie. Osobiście jest to piwo plasujące się wyżej w hierarchii stylów piwnych od porteru bałtyckiego.
oceny Oceny użytkownika:
9 ( smak: 9, zapach: 10, wygląd: 8 )
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.
Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.