Jopen Koyt
Jopen Koyt
Jopen Koyt

Warzone przez holenderski browar Jopen, z siedzibą w mieście Haarlem. Jest to Gruit zwany również grzanym piwem, uwarzone bez chmielu, zamiast niego zastosowano bliżej nie znaną mieszankę ziół. Piwo to warzone jest według receptury z roku 1407. Browar chwali się, iż to piwo było głównym powodem średniowiecznego wybuchu powstania, dzięki któremu doszło do zjednoczenia Fryzji i Holandii.

Składniki: woda; słody: Jęczmienny, Pszeniczny, owies; dodatki: Gruit (mieszanka ziół).

Barwa ciemno miedziana, wchodząca w brąz, mocno zmętniona, nieprzejrzysta. Piana kremowa, z przewagą drobnych pęcherzy. Po przelaniu do szkła formuje się około centymetrowa warstewka, zostawiająca ładne ślady na ściankach. Do samego końca pozostaje nieprzerwany, cienki kożuch. Aromat bardzo wyraźny i bogaty. Połączenie owocowej słodkości, która jednak ciągle jest orzeźwiająca i świeża, z przyprawami i ziołami. Czuć ostrość ze słodem i lekką alkoholową nutą w tle. W smaku wytrawne, słód w połączeniu ze świeżą, słodką nutą owoców. Nie brakuje też oczywiście akcentów przypraw i ziół, znów pojawia się lekko piekący posmak. Bliżej przełknięcia ujawnia się średnia, ziołowa goryczka i odczucie, iż mamy do czynienia z mocnym piwem, z wysoką zawartością alkoholu, który solidnie rozgrzewa. Jopen Koyt nie jest łatwo pijalny, podczas degustacji, nasuwa się porównanie tego piwa z mocno wytrawnym winem. Wysycenie średnio-niskie, odpowiednie.
Dodał: Stacher93 - 2014-09-01 10:34:06

oceny Oceny

Użytkownicy 8 / ilość: 3
Goście 7,5 / ilość: 2
średnia7,8 / ilość: 5

Twoja ocena

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
Barbarossa
starstarstarstarstar

2017-06-15 17:31:05
Pite na 8 edycji Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa 2017
Recenzję mogą być połowiczne.
Piwo na pewno ciekawe. Jest orzechowe, ziołowe, trochę ziemiste, karmelowe. Jest mega słodkie, mdlące nawet może trochę. Pozostawia słodkie cukrowe wręcz orzechy. Czuć że to jest takie jakby przestarzałe piwo, ale jak najbardziej dopracowane. Nie wiem szczerze co sądzić. Było w porządku i ciekawe, z drugiej strony na butelkę chyba bym nie był w stanie się pokusić. Chyba to taka jednak bardziej dla mnie ciekawostka.
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 8, wygląd: 7 )
awatar
Stacher93
moderatorstarstarstarstarstar

2014-08-31 20:30:50
Długo zbierałem się do kupna tego piwa.Nie było ono zbyt tanie, 14zł za butelkę, ale było jak najbardziej warto.Nie miałem styczności z innym gruitem niż z Kopernikowskim.Tutaj jeszcze bardziej ciekawił wysoki woltaż.Jak wypiłem coś ponad 1100 piw, tak takiego okazu jeszcze nie piłem.Fantastyczne, inne pod każdym względem.Smakowało trochę jak dobry koźlak, jednak miało w smaku i aromacie coś, czego nie jestem w stanie opisać.Myślę, że to zasługa tajemniczej mieszanki ziół, która zastępuje chmiel.Polecam jak najbardziej, na uwagę zasługuje też fakt, iż to trzecie piwo z Jopena jakie piłem, i każde było bardzo dobre.
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 8, wygląd: 8 )
awatar
Gość
awatar
Gość
2015-10-16 16:48:02
lubisz wychlać, od razu widać
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.
Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.