Ciemne belgijskie piwo górnej fermentacji z delikatną, acz wyraźną goryczką. Zastosowanie amerykańskich chmieli nadaje korzenno-goździkowy oraz cytrusowy charakter. Dominuje wrażenie słodyczy, osiągniętej dzięki „okrągłemu” odczuciu w ustach, białym owocom oraz pomarańczy.
Składniki: woda; słody: Pilzneński, Pale Ale, Biscuit, Wiedeński; płatki owsiane; chmiele: Marynka, Simcoe, Centennial, Citra, Calypso, Mosaic, Galaxy, Equinox; dodatki: gałka muszkatołowa; drożdże: Wyeast Belgian Ardennes 3522.
Barwa miedziana, średnio zmętniona. Pod światłem rubinowa. Piana w ciemniejszym odcieniu bieli, po nalaniu tworzy się skromna warstewka, złożona z drobnych pęcherzyków, szybko się dziurawi. Dłużej trzyma się jako nieduża obręcz ze śladowymi wysepkami na środku. Pozostawia ładne, równomierne i grube firanki na szkle. Zapach zdominowała nuta słodowa o mocno słodkim wyrazie, w oddali czuć lekko cytrusowo-żywiczne akcenty chmielowe. W smaku potężna słodka, baza słodowa. Następnie umiarkowana goryczka wraz z delikatnym posmakiem alkoholowym. Wysycenie średnie.
Piwo dawniej znane pod nazwą Opactwo Olbrachta.
Komentarze:
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny
Piwny_Janusz
nietzsche
Zapach: mało tu Belgii, ale i 7 lat temu jej było niewiele, dlatego podrasowano je gałką muszkatołową, która miała być zamiennikiem fenoli drożdżowych, chmielowo pachnie ok
Smak: belgijska IPA to mocno nachmielony tripel, więc pod tym względem piwo jest niestylowe, mało tu też Belgii, ale szcze powiedziawszy to same drożdże to nie wszystko i mało któremu polskiemu browarowi dobrze wyszło piwo w stylu belgijskim, no może poza saisonem, ale dubble, triple to zwykle były porażki. Tu jest podobnie. NIe pamiętam jak oceniałem je w 2015, ale napewno nie źle, wtedy wystarczyła IPA w nazwie i aromat cytrusowy, obecnie to piwo trochę przynudza. Belgii w nim zero, jest gładkie, ułożone, słodowe, z nutą zbożową i karmelową, nawet toffi, ciut maślaną, dużo czerwonych i białych owoców, trochę cytrusów i tropików. Poziom trochę ponad średni.
Volvus
szab12