Czy wiesz, że...

Piwo nie powoduje bezpośrednio tycia, czy też powstawania "mięśnia piwnego", gdyż ma podobną ilość kalorii co sok, czy mleko.

Najaktywniejsi Użytkownicy

awatar
David_Haye
starstarstarstarstar
zobacz więcej »

Najnowsze komentarze

Żywiec Ciemneawatar
Gość
Żywiec Ciemne

I tu się mylisz. Skład się różni, tak jak i pochodne wartości odżywcze.
2024-12-02 14:18:18
Harnaś Mocne 14.1°awatar
Gość
Harnaś Mocne 14.1°

U mnie w Żabce jest
2024-12-02 14:06:40
Cztery Ściany Świtawatar
Shinodin
starstarstarstarstar
Cztery Ściany Świt

Lekka sesyjna ipka chmielona klasycznymi odmianami chmielu. Przyjemnie goryczkowa, ziołowa z lekką kontrą kwaskową. Niby nic a cieszy, ode mnie 7.
2024-12-02 13:05:28
Beka Pilsawatar
Gość
Beka Pils

kod kreskowy jest na bulgarie bodajze
2024-12-02 12:50:01
Żywiec Jasne Pełneawatar
Gość
Żywiec Jasne Pełne

Rozwodniony badziew, mimo tego półka wyżej od Tyskiego.
2024-12-02 08:13:59
Za Miastem Dzień Dobryawatar
N3ur0funk
starstarstarstarstar
Za Miastem Dzień Dobry

Barwa mleczna żółtopomarańczowa, mętne, grubo-pęcherzykowa piana średnia i średnio trwała, redukuje ją do postaci niepełnego pierścionka ze średnim kleksem na środku, lacing jest.
W zapachu cytrusy, chmiel, trawa, trochę żywica.
W smaku chmiel, cytrusy, trawa, trochę żywica, gładkie, trochę drapie w gardło, półwytrawne, goryczka niska i trwała.
Jak na 7% ekstraktu (tyle jest podane na butelce) to jest bardzo treściwe i dobrze chmielone, bo momentami czuć drapanie w gardle. Mimo to mogłoby być więcej goryczki, a aromat trochę odstaje od smaku.
Warka 01.09.2025
2024-12-02 08:13:19
Żywiec Jasne Pełneawatar
Gość
Żywiec Jasne Pełne

Perla ma swój smaczek. Wczoraj piłem 6. Kac mam olbrzymi. To też szczyny. Zywiec to rozwodnione badziewie, ale półka wyżej od Tyskich itp.
2024-12-02 08:13:15
Romper Extra Strong Cherryawatar
SmakoszPolak
starstar
Romper Extra Strong Cherry

Romper wiśniowy 9%
Piwo nie tuzinkowe, nie wiem sam od czego zacząć... zacznijmy od zapachu, nie będę ukrywał w zapachu jak moja tabaka o takim samym smaku wiśniowym, bardzo sztuczny i mało aromatyczny, niestety w tym zapachu również było czuć drożdże oraz odrobinę jakiejś pszenicy czy coś w tym stylu. Wygląd fioletowy i bardzo mętny. Najważniejsze SMAK, był dla mnie na prawdę czymś zaskakującym, wiśnia rzeczywiście dawała znać odczuwalna słodycz wielkie zaskoczenie którego się nie spodziewałem, jednak moja radość nie trwała zbyt długo gdy po kolejnych łykach było czuć wybijający się smak drożdży. Podsumowując tzw "sikacz" bądź też "piwo dla meneli" stał się czymś do czego bardzo chętnie wrócę i polecę innym, nie było ono złe. 6/10
2024-12-02 00:25:12
PINTA Zwycięski American Stoutawatar
Malammore
starstarstarstarstar
PINTA Zwycięski American Stout

Wygląda pięknie, czarne, nieprzejrzyste, czapa beżowej drobnopęcherzykowej piany. Aromat kawa plus cytrusy. W smaku na pierwszym planie paloność, dalej gorzka czekolada i kontra goryczki w typie skórki cytrusa. Generalnie dość wytrawne, w jednym momencie wydawało się nawet lekko wodniste, lekko kwaskowe ale w typie kawowym.
2024-12-01 23:34:00
Gryf Porter Szczyrzyckiawatar
DoscGosc
starstarstarstarstar
Gryf Porter Szczyrzycki

piana ciemny beż, średnio obfita, niewielki lacing
aromat mocno chlebowy, świeży, lekko słodkokarmelowy
smak: ułożone, pełne, chleb, kawa zbożowa, lekki karmel, lekka wiśnia, dość wyraźny chmiel
dobrze zbilansowane
bardzo pijalne
bardzo dobry porter
2024-12-01 23:13:16
Nieczajna Hoppy Grodziskie Citraawatar
prisoner
starstarstarstarstar
Nieczajna Hoppy Grodziskie Citra

Arom,at swieży, przyjemny, wędzonka i cytrusy. W smaku rześko, wytrawnie jak to grodziskie i króka goryczka. Bardzo dobre. Citra nie zdominowała smaku.
2024-12-01 22:34:08
Moczybroda Piña Colada Pleasureawatar
Shinodin
starstarstarstarstar
Moczybroda Piña Colada Pleasure

Przede wszystkim teraz jest to Pastry Sour Ale o woltażu 6,7%. Dużo ananas i kokosa, umiarkowana słodycz, lekki kwasek, ale też goryczkowe. Generalnie nic specjalnego za co można wystawić więcej niż 6.
2024-12-01 21:24:00
Moczybroda Piña Colada Pleasureawatar
lucalinvail
starstarstarstarstar
Moczybroda Piña Colada Pleasure

Aromat kwaśno-słodki - czuć ananas, śmietankę, kwasek, generalnie jest nieźle. Barwo jasnopomarańczowa, zgaszona; o dziwo - czapa piany jest bardzo gęsta, długo się utrzymuje i pozostawia wyraźny lacing, co w przypadku soura nie jest takie oczywiste.

W smaku jest SŁODKO - kwasek jest zredukowany do niuansu. Czuć banana, czuć ananas i czuć laktozę. Goryczy nie czuć żadnej, może jakaś iluzoryczna na samym finiszu. Mogli wyrzucić tą laktozę i aromaty i dać w zamian amerykańskie chmiele - może wyszłoby coś ciekawego. A tak ... Sour to żaden, a jako Pastry przeciętne. Wypić się da, zapamiętać nie warto.
2024-12-01 21:03:10
Tatra Jasne Pełneawatar
Gość
Tatra Jasne Pełne

Czy Pan lubi wino Santorini z Netto?
2024-12-01 20:43:41
Brofaktura Phantasmic Hoppy Pilsawatar
prisoner
starstarstarstarstar
Brofaktura Phantasmic Hoppy Pils

Aromat owocowy: winogrono, białe owpce, trochę tropików i cytrusów. W smaku wytrawne, owocowe i pijalne, goryczka nawet wyraźna, grejpfrutowa.
2024-12-01 20:37:26
Night Lighter Tropical Thunderawatar
rain_enth
star
Night Lighter Tropical Thunder

szkoda ze zyskuje na popularnosci, mozna bylo walic glupa ze to jakis energol xd. takie se i chyba juz tak zostanie
2024-12-01 19:45:16
Night Lighter Tropical Thunderawatar
Gość
Night Lighter Tropical Thunder

"Piwo" wylane po dwóch łykach. Sam cukier!
2024-12-01 19:37:55
Tatra Jasne Pełneawatar
Gość
Tatra Jasne Pełne

Tatra w butelce jest cudownym piwem. Chłodniutka w grudniowy wieczór na łonie natury w ciemnym lasku.... czego chcieć więcej
2024-12-01 19:00:53
Konrad Svetly Lezak 12awatar
zaw.sł.jęczm.
starstar
Konrad Svetly Lezak 12

Barwa złota, piana drobnopęcherzykowa szybko opada, ale się utrzymuje, duży lacing, wysycenie średnio-wysokie, zapach chmielowy.
W smaku średnio pełne, słodowe, ale przykryte mocną goryczką i niestety smakiem chmielu Magnum. Jak widać, mamy kolejny czeski browar, po browarach Heinekena który poszedł w Magnuma zamiast tradycyjnych czeskich odmian...
2024-12-01 18:36:38
Żywiec Jasne Pełneawatar
Gość
Żywiec Jasne Pełne

W piątek wracając z pracy kupiłem sobie 4-pak Perły, a po drodze znajomy który nie pije alkoholu dał mi jednego żywca. Nawet nie ma tu co porównywać. Żywiec w porównaniu do Perły jest po prostu niedobry, całkowicie inny smak. W Perle rzeźki i głęboki, w Żywcu płaski, w smaku i zapachu przypominający zbutwiałe meble. To niesamowite, ale jeszcze 20 lat temu to było jedne z najlepszych piw na rynku. Straszne. 3/10.
2024-12-01 18:15:22
© ocen-piwo.pl 2017

Najstarsze dokumenty dotyczące produkcji piwa wywodzą się z Mezopotamii. 4000 lat p.n.e. w dwurzeczu Eufratu i Tygrysu zaczęła się rozwijać kultura Sumerów. Wygrawerowane w glinianych tabliczkach rysunki oraz teksty w piśmie klinowym opisują warzenie i spożywanie najstarszego znanego piwa – sikaru. Tradycję Sumeru kontynuowali Babilończycy, którzy piwo warzyli z jęczmienia, pszenicy i orkiszu.

Znaczenie piwa w kulturze babilońskiej potwierdza słynny kodeks Hammurabiego, którego cztery paragrafy poświęcone są tematyce piwnej. Również w życiu mieszkańców starożytnego Egiptu piwo odgrywało ogromną rolę. Wraz z chlebem stanowiło podstawowy składnik pożywienia i było jednym z najważniejszych darów składanych zmarłym do grobu. W Egipcie znajduje się najstarszy browar, jaki udało się odkryć. Datowany on jest na 3700 r. p.n.e. Cywilizacja grecka i rzymska preferowała wino i piwa nie ceniła, ale także na terenie Cesarstwa rzymskiego było ono warzone przez Galów, Celtów i Iberyjczyków.

 

W średniowieczu piwo – o niewielkiej zawartości alkoholu i początkowo niefiltrowane – było codziennym napojem w całej Europie poza regionem Morza Śródziemnego, gdzie dominowało wino. Początkowo wyrabiano je głównie sposobami domowymi.

Sztuka warzenia piwa rozwinęła się w klasztorach. Piwo stanowiło dla mnichów naturalny napój i tylko w szczególnych przypadkach zastępowane było wodą. Mnisi przygotowywali je wpierw na własne potrzeby, z czasem jednak sprzedaż piwa stała się poważnym źródłem dochodów wielu opactw. Zakonnicy eksperymentowali, dodając do piwa różne substancje aromatyczne, by poprawić jego smak i przedłużyć czas przechowywania.

Jedną z nich był chmiel, który stopniowo wyparł inne dodatki i w XIV wieku piwo chmielowe opanowało niemal całą Europę, poza Anglią, gdzie spopularyzowało się dopiero w wieku XVI. Przez długi czas piwo uważano za zdrowsze od wody – nie bez przyczyny, gdyż gotowanie pozwalało na pozbycie się przynajmniej części zarazków.

 

Drugim filarem stanowiącym ostoję sztuki piwowarskiej w średniowieczu był pan feudalny, który zatrudniał piwowarów, budował warzelnie, kontrolował sprzedaż surowców i sprzedawał piwo. Również browary dworskie zaczęły coraz prężniej działać. Średniowieczni władcy, dostrzegając w piwie źródło bogactwa, zaczęli nadawać przywileje na warzenie i wyszynk piwa, nakładać stosowne podatki oraz regulować działalność piwowarską, określając np. warunki otrzymania tytułu mistrza-piwowara. Z kolei rozwój miast i piwowarstwa świeckiego zaowocowały powstawaniem małych rynków lokalnych, wzmożoną konkurencją oraz organizowaniem się piwowarów i właścicieli browarów w cechy piwowarskie broniące interesów tej grupy zawodowej.

 

Zmiany w piwowarstwie następowały powoli, a liczne wojny skutecznie hamowały rozwój. Dopiero zapoczątkowany w XVIII w. postęp techniczny i rozwój gospodarczy przyniosły znaczne zmiany dla browarnictwa europejskiego. Istotną rolę odegrały tu odkrycia i wynalazki takie jak termometr alkoholowy skonstruowany przez René-Antoine Ferchault de Réaumur, badania nad fermentacją Antoine Lavoisiera czy odkrycie kwasu węglowego (dwutlenku węgla).

 

Prawdziwa piwna rewolucja nastąpiła jednakże w XIX wieku, kiedy dotychczasową, tradycyjną metodę warzenia piwa przy pomocy tzw. górnej fermentacji zaczęto zastępować fermentacją dolną. Browar Mieszczański w Pilźnie zdecydował się zatrudnić bawarskiego mistrza piwowarskiego Josefa Grolla, który miał za sobą udane eksperymenty z fermentacją dolną. Uwarzone w 1842 r. przez niego piwo zapoczątkowało nowy gatunek: pilzner. W roku 1862 Ludwik Pasteur przeprowadził udane testy nad konserwacją pożywienia poprzez obróbkę termiczną, w 1876 r. wydał swoją książkę Studium nad piwem, a 7 lat później Emil Christian Hansen – syn założyciela browaru Carlsberg w Kopenhadze swoje badania w laboratorium browaru zwieńczył wyhodowaniem czystej kultury drożdży dolnej fermentacji, która na jego cześć nazwana została Saccharomyces carlsbergensis i do dziś stanowi podstawę piw dolnej fermentacji.

 

Tradycje piwowarskie na ziemiach polskich sięgają najdawniejszych czasów, dziejów ludów prasłowiańskich i prapoczątków polskiej państwowości. O piwie warzonym z pszenicy, jęczmienia, żyta i orkiszu wspomina Jan Długosz w w swoich Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego (Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae) oraz Gall Anonim w Kronice polskiej (Chronica Polonorum). Najstarszym dokumentem wzmiankującym o piwie w Polsce jest kronika Thietmara z Merseburga, w której Bolesław Chrobry, pierwszy król Polski określony został mianem piwosza. Piwo w Polsce szybko stało się lubianym i popularnym trunkiem, a wraz z rozwojem średniowiecznych miast nastąpił również szybki rozwój browarnictwa. Niemal każde miasto mogło poszczycić się jednym lub kilkoma browarami, a w czternastowiecznym Krakowie – ówczesnej stolicy Polski – było ich 25. Piwo, które wówczas nie miało dużej ilości alkoholu, pili magnaci i zamożna szlachta – nawet kilkaset litrów na rok, jak również pospólstwo. Do XVII wieku wytwarzano głównie piwo pszeniczne, które następnie zostało wyparte przez jęczmienne.

 

Ze względu na liczne wojny w XVII w., nadmiar zboża, z którego masowo wyrabiano tanią wódkę, wzrost cen dobrego piwa i pogorszenie się jakości piw tanich, piwo w Polsce zaczęło powoli tracić swoją pozycję. Do upadku staropolskiej tradycji piwnej przyczyniła się ostatecznie fatalna polityczno-ekonomiczna sytuacja Polski oraz rozbiory, które z jednej strony doprowadziły do upadku jakości polskiego piwa, a z drugiej spowodowały zalew Polski piwami importowanymi. Trend ten odwróciła rewolucja techniczna, która spowodowała powstawanie średnich i dużych zakładów piwowarskich. Dzięki nowoczesnym technologiom i inwestycjom warzyły one dobre i uznane piwa przywracając piwu jako trunkowi dawną świetność. Jednakże wraz z I wojną światową nastąpiło załamanie przemysłu piwowarskiego, spadek jakości oraz spożycia piwa.

 

Ponowny rozwój piwowarstwa nastąpił dopiero w latach 90. XX wieku, kiedy znacjonalizowane w czasach PRL-u browary zaczęto prywatyzować. Rozwój gospodarki wolnorynkowej doprowadził do zainteresowania polskim rynkiem browarniczym największych światowych grup piwowarskich. Doprowadziło to z jednej strony do upadku wielu małych i średnich browarów, ale również do konsolidacji i rozwoju największych browarów oraz radykalnego wzrostu spożycia piwa przez Polaków.

Obecnie Polska jest na piątym miejscu na świecie i trzecim w Europie pod względem spożycia piwa na głowę mieszkańca.

 

żródło: wikipedia.pl

wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.




Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.