Salamander Imperial IPA
Salamander Imperial IPA
Salamander Imperial IPA
% alk. 8.5
Blg 19.0
brak koduaddbarcode
ulubione: 2

Imperial IPA jest pod każdym względem mocniejsze niż AIPA – ma więcej ekstraktu, więcej alkoholu, a przede wszystkim – więcej chmielu! Niższe (niż można by się spodziewać po ekstrakcie) ciało, mniejsza słodowość oraz jasny zasyp mają podkreślić pierwszoplanową role chmielu w Imperial IPA.
A najlepszych amerykańskich odmian chmielu nie żałowaliśmy – zarówno na goryczkę, aromat a przede wszystkim do chmielenia na etapie oddzielania gorących osadów oraz leżakowania piwa w tanku. Potężne uderzenie chmielowych nut owocowych i żywicznych.
Imperial IPA oczywiście musi być mocarne. Przymiotnik „Imperialne” zawsze kojarzony jest z dużymi liczbami. Nie inaczej jest w tym przypadku – ekstrakt na poziomie 19 % oznacza, że z pewnością jest to piwo degustacyjne, na nieco zimniejsze wieczory. Ale pomimo wysokiego początkowego ekstraktu, słodowość pełni tutaj konieczne tło dla gigantycznej chmielowości. Dlatego zasyp składa się tylko z jasnych słodów, a niewielki procent dodanego cukru zwiększa wytrawność, pozwalając nowofalowym chmielom na pokazanie co potrafią.
Imperial IPA to styl który z definicji musi być wypełniony chmielem aż po same brzegi. To właśnie przy warzeniu tego stylu w browarze przekracza się możliwości sprzętowe – nie wytrzymują odchmielacze, a wszelka instalacja po prostu zatyka się chmielem. Chmiel oczywiście musi nadać niezbędną goryczkę – intensywną, taką która równoważy moc tego piwa. Ale Imperial IPA jest znana przede wszystkim ze swojego aromatu chmielowego. Zastosowaliśmy przede wszystkim nowofalowe odmiany chmielu, które jeszcze niedawno funkcjonowały jako chmiele eksperymentalne:

Calypso (do niedawna Hopsteiner Experimental Hop #03129) to chmiel o wyjątkowej owocowości, ukazującej się przede wszystkim aromatem zielonej gruszki. Te nuty wspomagane są owocami tropikalnymi, potem nieco jabłkowymi a nawet miętowymi.

Eureka! (do niedawna Hopsteiner Experimental Hop #05256) z kolei charakteryzuje się cytrusowym profilem, któremu towarzyszą nuty brzoskwini, sosny, mandarynek, czarnej porzeczki z ziołowym finiszem.
Dodał: kghyt - 2017-08-07 14:06:51

oceny Oceny

Użytkownicy 8 / ilość: 4
Goście 7 / ilość: 3
średnia 7,57/10 / ilość: 7

Oceń piwo

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
Shinodin
starstarstarstarstar

2017-08-11 15:36:32
Piana biała drobno i gruboziarnista, wysoka na około centymetr, powoli opadająca, w miarę gęsta i puszysta, pozostawiająca całkiem ciekawy lacing na ściankach szkła. Barwa ciemniejsza miodowa, mocno zmętnione, zupełnie nieklarowne i nieprzejrzyste, na powierzchni unoszą się drobinki drożdżowe. W zapachu egzotyka pełną parą, cytrusy i kwiatowość, żywiczne i karmelowe akcenty, coś jakby suszone owoce. W smaku te właśnie owoce są obecne przy pierwszym łyku, doza winności i wytrawności, egzotyka oraz cytrusy zdecydowanie zeszły na drugi plan, dobra kontra słodowa, goryczka nieznaczna tak samo jak kontra kwaskowa, świetnie zamaskowany alkohol, wysycenie na średnio-niskim poziomie. Kapsel od browaru Stu Mostów, etykieta w żółtej kolorystyce z grafiką tytułowej salamandry, bardzo dobrze opisana. Warka 06.12.2017. Powiem szczerze oczekiwałem Imperialnej IPY, a dostałem...Barley Wine! Winność, suszone owoce, subtelny palony klimat, owocowa i kwiatowa słodycz. Jak na Imperial IPA, jest tu zdecydowanie za mało cytrusów, egzotyki i goryczkowości. Natomiast jak na Barleya...no no szacun, piwo zawiera wszystko to, co powinien posiadać przedstawiciel tego stylu. Wytrawny wyrób wrocławskiego browaru, przyjemnie rozgrzewa przełyk, do powolnej degustacji. A co tam, dam 8, na pewno nie za poprawność stylową, ale za doznania smakowe, które stoją na naprawdę wysokim poziomie.
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 8, wygląd: 8 )
awatar
kghyt
starstarstarstarstar

2017-08-07 11:51:38
przyjemny zapach, bardzo mętne z niewielką ilością piany osadzającą się na ściankach, w smaku pełna słodowość i mocne uderzenie goryczki, ale nie zalegającej, alkohol praktycznie nie wyczuwalny w smaku, ale moc jest!
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 7, wygląd: 8 )
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010