Czy wiesz, że...

Piwo jest ważne dla wegetarian! Butelka piwa uzupełnia około 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę B12. Witamina ta jest dostępna głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Najaktywniejsi Użytkownicy

awatar
lucalinvail
starstarstarstarstar
zobacz więcej »

Najnowsze komentarze

Domówka Polish Wheat APAawatar
Gość
Domówka Polish Wheat APA

A jakie ma być piwo ?
2024-10-06 02:11:56
Łańcut Nocny Rejsawatar
MWK
moderatorstarstarstarstarstar
Łańcut Nocny Rejs

Pivo prezentuje się całkiem fajnie. Klarowne, brąz wpadający w mahoń z rubinowymi przebłyskami, skromna kremowa piana (gwałtownie nalewając lub mieszając robi się taka gęsta i drobnopęcherzykowa jak na kawie). W aromacie dominują umiarkowane nuty deserowe, czekoladowe, może lekkie czerwone owoce (albo jakaś wiśnia w likierze, o!). No ale w smaku jest konkretnie. Na pierwszy ogień idą rzeczywiście wspomniane pralinowe, likierowe akcenty (lecz alkoholu absolutnie nie czuć), zaraz potem gorzka czekolada i na koniec lekko kawowe, lekko palone, wytrawne nuty potęgowane goryczką. Spoko. Już dawno nie piłem tak klasycznego Bałtyka. Mimo parametrów pivo jest dość lekkie i przystępne w odbiorze (żeby nie powiedzieć pijalne). Czy jest potencjał na leżakowanie? Myślę, że coś w tym pivie może się z czasem wydarzyć, wszak nie jest ono jednowymiarowe, wiele się tutaj dzieje, aczkolwiek chyba jednak nie trzymałbym do końca daty (warka 12.02.2027). Polecam skosztować. Dziękuję i Pozdrawiam :-)
2024-10-06 01:46:50
Trzech Kumpli IPAawatar
Gość
Trzech Kumpli IPA

puszka lepsza niż butelka którą piłem chyba w maju, ale nadal uważam że jest to słaba ipa, zbyt niska goryczka bym mógł postawić ją w tej kategorii. w dodatku na dnie były resztki chmielu albo innego syfu które przy przełykaniu drapały mnie w gardło
2024-10-06 01:17:23
Neptun Baltic Lagerawatar
Gość
Neptun Baltic Lager

2.19 zł chyba w gram markecie wodniste mocno, dobrze schłodzone wjeżdża można ładować do odciny.
2024-10-06 00:54:01
Krotoszyn Koźlakawatar
0xhiryuu
starstarstarstar
Krotoszyn Koźlak

Wspaniałe pyszne jak późna jesien jak spacer na popijawe ze szwagrem.
2024-10-05 23:33:41
5,0 Original Craftawatar
Gość
5,0 Original Craft

Kijowe. Śmierdzi jakąś chemią. Jaki craft beer? Śmieszne.
2024-10-05 23:31:02
Abbaye de Vauclair Imperialeawatar
ezavv
starstarstarstarstar
Abbaye de Vauclair Imperiale

"Otworzłem" tycio długawe - korek ładny oraz butelka z etykietą. Zapach przyjemny, smak nijaki.
2024-10-05 23:25:19
Nepomucen Crazy Lines #64 Citra vs. Nelson Sauvinawatar
MWK
moderatorstarstarstarstarstar
Nepomucen Crazy Lines #64 Citra vs. Nelson Sauvin

Ja również ameryki nie odkryję, lecz wtórując Koledze AdrianowiK, rozwinę nieco myśl. Pivo jasnopomarańczowe, świetliste, prawie idealnie zmętnione. Piana biała, gęsta, drobno i średniopęcherzykowa, dość trwała i zostawiająca ładną koronkę. W aromacie dokładnie to, co oferują chmiele - cytrusy, białe owoce i odrobina nafty. W smaku natomiast kuźwa Petarda! Pięknie grają ze sobą te dwa chmiele - smaki winne i cytrusowe cudownie się przeplatają, zostawiając w całej jamie ustnej oraz przełyku srogą dozę nafty z odrobiną słonecznika. Aż mi się przypomniała huczna premiera 8K Ultra z Łańcuta w Rzeszowskim Pubie Stara Drukarnia ;-) Całość jest gładka, pełna, ale jednocześnie niesamowicie pijalna. Goryczka krótka, zaznaczona. Super pivo! Polecam, Dziękuję i Pozdrawiam.
2024-10-05 22:55:31
Lubrow Arct IPAawatar
Novy80
starstarstarstarstar
Lubrow Arct IPA

Nie miałem okazji spróbować Lubrowa a od 2 lat ciągle słyszę o tym browarze i trafił się w Aldi'm.
Aromat owocowy gdzie po dłuższej chwili zamienia się w owocowość ale inną. Mało miałem do czynienia z chmielami: Ahhroma, Riwaka i Vista.
Wygląd złoty lekko przymglony z średnio-wyższą pianą.
Smaku jest trochę przez te chmiele. Goryczka od pierwszego łyku dość odczuwalna i dłuższa ale nie nachalna. No moja 1 degustacja trunku tego browaru jest bardzo pozytywna
Ps. Etykieta jest fajna
2024-10-05 22:53:16
Trzech Kumpli 10 hops Micro Hazy IPAawatar
Orzelek
starstarstarstarstar
Trzech Kumpli 10 hops Micro Hazy IPA

Wygląd: barwa ciemnożółta; piana biała, drobnopęcherzykowa, na dwa palce, następnie powoli opadająca do grubej obrączki; piękny, symetryczny lacing; mocno zmętnione.

Aromat: intensywne owoce tropikalne, nafta.

Smak: przejrzałe owoce tropikalne, skórki winogron; goryczka na średnim poziomie, niezalegająca; bardzo wytrawne jak na te parametry.
2024-10-05 22:34:03
Nepomucen Crazy Lines #60 HIGH LEVELawatar
Orzelek
starstarstarstarstar
Nepomucen Crazy Lines #60 HIGH LEVEL

Wygląd: barwa ciemnożółta; piana biała, drobnopęcherzykowa, opadająca do grubej obrączki; mętne.

Aromat: ananas, brzoskwinie, marakuja, pomarańcze.

Smak: mix słodkich owoców tropikalnych, nafta; gładka tekstura; po chwili słodycz szybko przechodzi w średnią goryczkę; czuć lekkie rozgrzewanie w przełyku.
2024-10-05 22:31:11
Pinta Hop Shop Skillawatar
ekoman69
starstarstarstarstar
Pinta Hop Shop Skill

Złociste, klarowne z ładną pianą. W zapachu skórki cytrusów i iglaki. W smaku wytrawne, mocno goryczkowe, żywiczne, surowe i bezkompromisowe. Warka 21.05.2025. Kupione w Lidlu za 9,99 zł.
2024-10-05 21:44:50
Estrella Galicia Especialawatar
Novy80
starstarstarstarstar
Estrella Galicia Especial

Żona mi przywiozła z Hiszpani, no to próbujemy.
Aromat słodowy. Po przelaniu fajnie się tworzy dość wysoka piana. Barwa złota wpadająca już w ciemniejszy. W smaku lekka goryczka odczuwalna. Ogólnie z każdym kolejnym łykiem trunek się coraz lepiej odbiera
2024-10-05 21:29:47
Duch Sanu Ciemneawatar
Gość
Duch Sanu Ciemne

Uwarzone koło Łodzi...
2024-10-05 21:28:30
Żywiec Jasne Pełneawatar
Gość
Żywiec Jasne Pełne

Wiem, posówaleś moją starą ważyła chyna z 1T. Wspominała mi że miałeś tak małego że między falami go szukała,
2024-10-05 21:00:38
5,0 Original Pilsawatar
Gość
5,0 Original Pils

Lekko słodkawy posmak...dziwne. Piana w porządku. Nie.... to nie dla mnie.
2024-10-05 20:29:23
Brooklyn Scorcher IPAawatar
Gość
Brooklyn Scorcher IPA

piwo wyborne dla najwiekszych smakoszy wyborne wrecz
2024-10-05 20:28:03
Trzech Kumpli IPAawatar
Gość
Trzech Kumpli IPA

Świetne porównanie. Nawet smakuje jak Miłosław IPA, którego cenię za niższą zawartość alko. To piwo nie jest złe, ale absolutnie nie warte ceny regularnej. Te % niestety też są kiepsko zamaskowane.
2024-10-05 19:34:03
Moon Lark Destinyawatar
Gość
Moon Lark Destiny

No czuć w smaku mocno tą brzoskwinie. Nachmielone fest, ale te 7% niestety też mocno czuć
2024-10-05 18:06:10
Funky Fluid Zdrawej!awatar
Gandalfino
starstarstarstarstar
Funky Fluid Zdrawej!

Wygląd trochę lagerowy. Tylko piana niska.
Aromat cytrusowy, mocno kwaśny.
W smaku też kwaśność. Na szczęście umiarkowana, cytrusowa. Jest tez gęsto, słodowo, owocowo. Słodycz równoważ kwaśność. Po czym na finał przyjemna cytrusowa goryczka. Ciężkie piwo, ale i smaczne.
2024-10-05 15:57:04
© ocen-piwo.pl 2017

Różnice w procesie wytwarzania piw koncernowych i regionalnych

Na przestrzeni niemal 6 tysięcy lat proces produkcji piwa był stale udoskonalany. Wysiłki piwowarów skierowane były na poprawę jakości oraz smaku produkowanego piwa. Jednak w ostatnich latach możemy zaobserwować głównie próby zmniejszenia kosztów oraz skrócenia czasu produkcji. Przynosi to często negatywne skutki w odniesieniu do jakości piwa. 
Na polskim rynku obserwujemy wzrost udziału lokalnych browarów w ogólnej sprzedaży piwa, pomimo znacznie wyższych cen ich wyrobów w stosunku do tych oferowanych przez duże koncerny piwowarskie. Konsumenci coraz częściej decydują się ponieść większe koszty w zamian za produkt tradycyjny o wyższej jakości.
Czy jednak różnice w produkcji piwa przez małe browary i koncerny są tak znaczące?
Poniżej postaram się przedstawić niektóre z nich.

Słód
Pierwsze różnice widać już na etapie produkcji słodu, który jest podstawowym surowcem do produkcji piwa. W tradycyjnym procesie produkcji słód otrzymywany jest z jęczmienia browarnego podczas moczenia ziaren jęczmienia, kiełkowania, a następnie jego suszenia. W dzisiejszych czasach browary nie produkują słodu, ale kupują go w słodowniach.

Browary komercyjne często aby zmniejszyć koszt surowców, zamiast droższego słodu jęczmiennego stosują dodatki tzw. surowców niesłodowanych, będące tańszymi zamiennikami, nie zawierającymi enzymów koniecznych przy zacieraniu słodu, Dlatego też podczas ich stosowania konieczne jest dodawanie preparatów enzymatycznych i stabilizujących. Najczęściej spotykanymi dodatkami stosowanymi jako zamienniki słodu są kukurydza (ziarna, śruta, skrobia lub syrop kukurydziany), ryż, jęczmień, pszenica i cukier.

Chmiel
Tradycyjnie dodawano do piwa chmiel w postaci suszonych szyszek chmielowych. Zawierają one gorzkie żywice nadające piwu goryczkę, oraz olejki chmielowe dostarczające aromatycznych składników piwa. W chmielu stwierdzono obecność ponad 200 różnych substancji, posiadających m.in. właściwości antyseptyczne, uniemożliwiające rozwój wielu bakterii chorobotwórczych. Obniżających napięcie nerwowe i wspomagających walkę z bezsennością. Współcześnie najczęściej stosuje się zamienniki szyszek chmielowych - proszki, granulaty, ekstrakty lub preparaty chmielowe. 

Warzenie
W zależności od przyjętej metody wyróżniamy piwa tradycyjne - warzone w kadziach otwartych lub zamkniętych, oraz warzone metodą nowoczesną, w tankofermentatorach (połączenie kadzi fermentacyjnych i tanków leżakowych), otrzymywane metodą High Gravity Brewing. 
Polega one na warzeniu wysoko stężonej brzeczki, której ekstrakt jest znacznie wyższy niż w otrzymanym później piwie. Taką brzeczkę otrzymuję się poprzez odpowiednie modyfikacje etapu zacierania słodu, a przed rozlewem do butelek odpowiednio rozcieńcza wodą z nasyca dwutlenkiem węgla, aż do uzyskania odpowiedniej wartości ekstraktu piwa. Technologia znacznie zwiększa szybkość produkcji piwa, a także redukuje koszty. Jednak im większa zawartość ekstraktu w brzeczce, tym gorszy smak i zapach piwa, ponieważ w czasie fermentacji wytwarzają się większe ilości negatywnych produktów ubocznych.

Utrwalanie
Ze względu na brak sterylnych warunków podczas procesu produkcji piwa, pozostawienie go bez dodakowych czynności hamujących rozwój mikroorganizmów, pozwala na uzyskanie okresu przydatności do spożycia tylko ok. 2-3 tygodni. Piwo to posiada wszystkie składniki powstałe w czasie produkcji, oraz wartości odżywcze, ale wymaga przechowywania w niskiej temperaturze.
W celu przdłużenia okresu przydatności piwa do spożycia najpowszechniej stosowaną w browarnictwie metodą jest pasteryzacja. Polega ona na kilkunastosekundowym podgrzaniu piwa do około 70oC w przepływie przez płytowy wymiennik ciepła i szybkim schłodzeniu. Piwo zostaje pozbawione mikroorganizmów, ale też witamin, mikroelementów itp. Pasteryzacja  powoduje także zubożenie smaku piwa.

Innym sposobem przełużenia trwałości piwa jest mikrofiltracja (zwana „zimną pasteryzacją”). Polegająca na przepływie niesterylnego piwa przez mikrofiltry, w wyniku czego niepożądane mikroorganizmy zostają zatrzymane na błonach. Uważa się, że ten sposób utrwalania powoduję podobne straty części składników odżywczych podobnie jak w przypadku pasteryzacji. Sprzęt do mikrofiltracji jest dość drogi, więc stosują ją najczęściej tylko duże browary.
Lokalne browary coraz częściej dla swoich wyrobów używają okeślenia „nieutrwalane”, aby podkreślić że w przeciwieństwie do piw koncernowych, ich produkt nie jest w żaden sposób utrwalany. 

Leżakowanie
Kolejną różnicą w produkcji piwa w browarze lokalnym, w porównaniu do koncernu, jest czas leżakowania. Piwo produkowane w koncernie leżakuje najczęściej od 5-12 dni, natomiast w lokalnym browarze okres ten wynosi przynajmniej 2 tygodnie, często i dłużej. Proces ten jest bardzo ważny ze względu na zjawiska, które zachodzą w trakcie jego trwania. Piwo klaruje się, nasyca naturalnym dwutlenkiem węgla, uzyskuje właściwy bukiet smakowo-zapachowy.

Jak widać wyższe ceny wyrobów tradycyjnych uzasadnione są wieloma czynnikami. Dzięki dużej różnorodności na rynku konsument może sam podjąć decyzję, czy woli dopłacić aby otrzymać lepszy jakościowo produkt.
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.




Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.