Golem Dybuk
Golem Dybuk
Golem Dybuk
Robust Porter
% alk. 6.5
Blg 16.0
IBU 50
5904730961363


Dybuk to pierwsze piwo uwarzone przez poznański browar kontraktowy Golem, którego premiera miała miejsce w pierwszym tygodniu Grudnia 2015 roku. Golem to kontraktowa inicjatywa, które swoje piwa warzy w Browarze Gontyniec, mieszczącym się w Kamionce, nieopodal Chodzieży. Browar założyli trzej piwowarzy domowi: Artur Karpiński, Sebastian Łęszczak oraz Michał Kamiński. Co ciekawe, jest to pierwszy kontraktowiec warzący w browarze Gontyniec. Golem to stwór ulepiony z gliny pochodzący z legend żydowskich. Dybuk to w mistycyzmie i folklorze żydowskim zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku. Co ciekawe na terenie Poznania, skąd wywodzi się browar znajduje się pomnik Golema. Dybuk to nasza autorska interpretacja stylu Robust Porter. Spory udział słodu żytniego w zasypie zapewnia oleistą konsystencję i gładką fakturę, a dodatek łuski kakaowca i soli uwydatnia nuty czekoladowe, pochodzące z ciemnych słodów. Aby uczynić nasz trunek jeszcze bogatszym aromatycznie i smakowo, pozwoliliśmy mu dojrzewać przez kilka tygodni na drewnie dębowym pochodzącym z beczek po Sherry. Piwo ciemne, w stylu Robust Porter, pasteryzowane, niefiltrowane. Składniki: woda, słód jęczmienny, słód żytni, łuska kakaowca, chmiel, płatki dębowe, sól, drożdże. Dostępne w brązowej, bezzwrotnej butelce o pojemności 0,5l, zamkniętej gołym, czarnym kapslem. www.browargolem.pl facebook.com/browargolem. Premiera piwa odbyła się 13 grudnia 2015 roku.
Dodał: Kaente - 2015-12-26 20:37:14

Oceny

Użytkownicy 7,63 / ilość: 35
Goście 7,94 / ilość: 16
średnia 7,73/10 / ilość: 51

Oceń piwo

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny


GENzo

2018-06-17 14:42:28
W sumie to nic specialnego. Pije sie przyjemnie , jest duzo czekolady i kakao , soli nie wyczulem. Bardzo oleiste i ciezkie czyli nadajace sie raczej do długiej degustacji.
Oceny tego użytkownika: 7 ( smak: 8, zapach: 6, wygląd: 7 )

oranjefan

2018-03-25 21:01:26
Aromat deserowy, słodki. Budzący skojarzenia z milk stoutem. Dużo nut czekoladowych, palonych, lekka nuta żytniego ciemnego pieczywa, oraz kawy. Czyli wszystko to co dobre w ciemnych piwach górnej fermentacji.

Piwo nalewalo się trochę gęściejsze, oleiste aniżeli zwykłe ciemne piwo. Głęboko brązowa barwa, w szkle wręcz niemalże czarne. Piana niestety znikoma, cieniutka ledwie pół centymetrowa warstewka i to po dość mocniejszym nalewaniu. Kolor - beż. Szybko opada do kilku wysepek na powierzchni piwa i obrączki przy ściankach szkła.

Gładkie, nisko nasycone dwutlenkiem węgla. Piwo pół-wytrawne, ze średnią słodowa pełnią. W smaku - mnóstwo kakao, gorzkiej czekolady, nut popiołowych, palonych. Średnio wysoka goryczka, nieco zalegająca. Wyraźna kwaskowatość już przy pierwszym łyku wynikająca z dużego udziału słodów palonych oraz może nieco podbita przez sól? Piwo niczym gorzka, bardzo gorzka czekolada o zawartości kakao min. 80%. Finish i aftertaste długi, kakaowy.

Czuć dodatek kakao, które tworzy z piwa istną gorzką czekoladę w płynie. Bardzo gorzką, momentami wręcz popiołową, intensywnie paloną. Dobre piwo ale nic poza tym.
Oceny tego użytkownika: 7 ( smak: 7, zapach: 9, wygląd: 6 )

nietzsche

2018-03-03 21:00:41
Wygląd: bardzo gęste co widać już przy nalewaniu, ciemno brunatne, nieprzejrzyste, śliczna piana, jak puszek, ale niezbyt obfita, przy tej gęstości, ładny lacing
Aromat: Bardzo razowe, zbożowe, pumperniklowe, palone, trochę czekoladowe
Smak: Fakturę ma gęstą, jak na żytniaka przystało, ale jest też bardzo pełne, dużo pełniejsze niż parametry by na to wskazywały, jak taki ponadnormatywny FES, chyba najbardziej razowe piwo jakie piłem, w dodatku ciemne, oprócz mocnej paloności (wręcz popiołowej), sporo tu razowości, ciemny chleb razowy, pumpernikiel, piwo wyjątkowo słonawe, ale tu pasuje, prawie nie ma słodkości przy takiej pełni, kakao, gorzka czekolada, goryczka popiołowo-łodygowa, lekko zalegająca.
Oceny tego użytkownika: 8 ( smak: 8, zapach: 6, wygląd: 8 )

prisoner

2017-06-17 19:09:29
Dobre deserowe piwko: aromat bardzo przyjemny kakaowo- czekoladowy, w smaku nuty kakaowca, nawet sól gdzie niegdzie na języku można poczuć.
Oceny tego użytkownika: 7 ( smak: 6, zapach: 7, wygląd: 7 )
starsze »
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010