Faktoria Baron Friedrich
Faktoria Baron Friedrich
Faktoria Baron Friedrich
% alk. 4.9
IBU 18
brak koduaddbarcode

Uwarzone przez Browar Faktoria.
Piwo w stylu American Weizen.
Piwo niefiltrowane.
Skład: woda, słody (pszeniczny, pilzneński, carahell), chmiele (Citra, Mosaic, Sorachi Ace), drożdże WL 3068.
W bitwie pod Monmouth, straty amerykańskiej Armii Kontynentalnej wyniosły 350 zabitych i rannych, a byłyby zapewne znacznie wyższe gdyby nie regularne szkolenia odbywane pod komendą pruskiego barona Friedricha Wilhelma von Steubena, który w uznaniu za swoje zasługi przedstawiany jest jako jeden z najbardziej znaczących twórców sukcesów armii amerykańskiej, która wywalczyła niepodległość.
Friedrich Wilhelm von Steuben urodził się w 1730 r. w Magdeburgu, w rodzinie o tradycjach wojskowych. Dzieciństwo młody Friedrich Wilhelm spędził w Rosji, gdzie jego ojciec służył w armii carycy Anny. W wieku 16 lat wstąpił do korpusu kadetów armii pruskiej, w którym czynnie służył podczas wojny siedmioletniej. Kariera wojskowa rozwijała się znakomicie i w 1761 r. awansował na stanowisko głównego oficera sztabowego w stopniu kapitana. W tym samym roku działał też jako oficer tajnych służb w St. Petersburgu u boku ambasadora pruskiego grafa von der Goltza; następnie mianowany został adiutantem króla Fryderyka II. W niewyjaśnionych do dnia dzisiejszego okolicznościach, rok potem, w wieku 33 lat, został zwolniony z wojska i bezskutecznie poszukiwał służby w armii. W Paryżu poznaje wysłannika Georga Washingtona, Beniamina Franklina, który zabiegał o pomoc Francji w toczącej się wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W wyniku tego spotkania przyjął służbę w amerykańskiej armii kontynentalnej i w 1777 r. przybył do Ameryki, gdzie szybko dał się poznać jako znakomity strateg i żołnierz.
Wkrótce otrzymał przydział do sztabu Georga Washingtona. , który powierzył mu stanowisko generalnego inspektora, zlecając mu reorganizację armii, która składała się głównie z farmerów i ochotników. Steuben wprowadził regularne szkolenie wojsk: wprowadził pruskie wzorce dyscypliny i musztry, nauczył żołnierzy marszu kolumnami, co pozwoliło na zrównanie kroku, osobiście pokazywał jak należy walczyć i posługiwać się muszkietem i walczyć na bagnety. Działania szybko przyniosły pierwsze efekty, oddziały amerykańskie zaczęły stawiać skuteczny opór zawodowym oddziałom brytyjskim. W 1780 r. oddelegowano go na południe, gdzie miał wesprzeć armie dowodzone przez gen. Lee, które pozbawione zaopatrzenia, ponosiły klęski. Wiosną 1781 r. doszło do walnej rozprawy z wojskami brytyjskimi pod Yorktown, w której Steuben dowodził jedną z dywizji. W wyniku tej bitwy armia brytyjska skapitulowała, a Stany Zjednoczone uzyskały niepodległość.
W marcu 1784 r. gen. Steuben został z pełnymi honorami zwolniony ze służby wojskowej. W zamian za zasługi wojenne rząd federalny przyznał mu pensję w wysokości 2,5 tys. dolarów rocznie oraz 16 tys. akrów dziewiczej ziemi.
Zmarł bezpotomnie 28 listopada 1794 r. na apopleksję. Nigdy się nie ożenił a swój majątek zapisał w testamencie adiutantom.
[opis za oficjalną stroną internetową producenta]
Dodał: Barcelonismo - 2018-08-10 07:48:42

oceny Oceny

Użytkownicy 7,67 / ilość: 3
Goście 0 / ilość: 0
średnia7,67 / ilość: 3

Twoja ocena

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
BRYNIU
starstarstarstarstar

2019-07-09 14:42:28
Drobno-pęcherzykowa piana w kolorze écru. Bardzo lekko oraz powoli dziurawiąca się w średnie pęcherze. Utrzymująca się. Lacing w postaci nieregularnych kleksów. Barwa złota w pół zmętniona. W aromacie bardzo ciekawe. Mianowicie czuć charakter pszeniczniaka - Weizena tzn. akcenty banana oraz typowej pszenicy, lecz z drugiej strony pięknie, delikatnie przełamane amerykańskimi chmielowymi powiewami. Nuty maślane również wyczuwalne. W smaku bardzo miłe i przyjemne w swej strukturze. Oprócz nut pszenicznych, banana czuć amerykańskie owocowe powiewy z ciekawą, delikatną kontrą kwaskowo-żywiczną oraz subtelną goryczką na finiszu niezalegającą. Bardzo dobry wyrób w połączeniu \"dwóch styli\" amerykańskich chmieli z typowymi dla pszenicy akcentami. Warte degustacji, bardzo ciekawa propozycja. Polecam.
Wysycenie: średnio/wysokie
Warka do: 10.07.2019/ Nr. partii: 1/2018
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 8, wygląd: 8 )
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.




Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.