Birbant Dark Citra IPA
Birbant Dark Citra IPA
Birbant Dark Citra IPA
% alk. 5.9
Blg 14.2
IBU 62
brak koduaddbarcode
ulubione: 4

Uwarzone przez kontraktowy browar Birbant, w browarze Witnica. Druga odsłona (a w zasadzie trzecia) kultowego Citra IPA przejdzie dziś na ciemną stronę mocy. Skład: Słody: jęczmienny, pszeniczny, carafa. Chmiel: Citra
Drożdże: US-05. Barwa czarna, z rubinowymi poblaskami pod światło.
Piana w kolorze beżowym, po nalaniu tworzy średniej wielkości warstwę, złożoną z pęcherzy i ziaren dużej wielkości. Opada dosyć szybko, nie pozostawiając żadnych śladów na szkle. Pod koniec zupełnie nie występuje.
Aromat bogaty, złożony z, prócz cytrusowych akcentów, także z aromatów kawy, czekolady, palonego słodu, kakao, karmelu oraz toffi.
W smaku również złożone, dużą rolę odgrywają tutaj palone słody, nadające piwu gorzkiego odbioru. Goryczka średniej wysokości, długa i zalegająca. Dodatkowo akcenty cytrusowe, kawowe, czekoladowe, karmelowe i owocowe.
Wysycenie na poziomie niskim.

Dodał: bartekwts - 2015-06-15 11:17:15

oceny Oceny

Użytkownicy 7,55 / ilość: 33
Goście 7 / ilość: 2
średnia7,51 / ilość: 35

Twoja ocena

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
marcin21592
starstarstarstarstar
2016-04-16 18:35:05
Wygląd: Bardzo ładna, ciemna barwa, przypominająca niemal stouta. Piwo nieprzejrzyste, z porządną czapą piany. Lacing więcej niż przyzwoity, oblepia szkło do samego końca picia.

Aromat: Oczywiście zapach owoców tropikalnych, głównie cytryny, typowy dla chmielu Citra użytego w piwie. Bardzo przyjemny i orzeźwiający. Nie jest jednak tak gryzący w nozdrza jak w innych IPAch, pewnie ze względu na brak innych odmian amerykańskiego chmielu.

Smak: Dość spore wysycenie, goryczka wyraźna, o kawowym charakterze, jednak nie obezwładniająca. Generalnie kilka chwil po wzięciu łyka znika niemal całkowicie. Sprawia to, że piwo pije się bardzo szybko, z jednoczesnym czerpaniem przyjemności ze smaku amerykańskiego chmielu. \"Piękna sprawa\".

Piwko naprawdę godne polecenia, zwłaszcza dla kogoś, kto będzie miał pierwszy raz do czynienia z tym stylem. Bardzo ładny wygląd, bardzo przyjemny aromat i smak oraz świetna pijalność. Moja ocena: 9/10.
oceny Oceny użytkownika:
9 ( smak: 9, zapach: 9, wygląd: 9 )
awatar
lukas85
starstarstarstarstar
2015-10-26 01:12:56
Warka do 14.12.2015. Barwa brunatna, piwo wyraźnie zmętnione w drobinkami osadu na dnie. Pina niczego sobie, wyszła drobna na dwa palce, o ciemno kremowej barwie. Zapach wyraźny i przyjemny, czuć sporo karmelu na pierwszym tle, po chwili pojawiają się także ,,amerykańskie'' akcenty owoców tropikalnych, sporo palonych słodów, trochę przypalonej skórki od ciasta. W smaku czuć dobrze zbalansowane piwo, jest goryczka, są cytrusy, sporo paloności i trochę nut drożdżowych od osadu. Dobrze się piło, a piwo smakowało, polecam.
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 8, wygląd: 8 )
awatar
Marianek
starstarstarstarstar
2015-10-03 19:11:06
Nachmielona jednym typem chmielu ? citra. Ekstraktu 14,1%, alkoholu ? 5,9% i wysoki deklarowany poziom nachmielenia aż 60 IBU. Po otwarciu butelki otrzymujemy piękny bukiet typowego chmielu amerykańskiego ? cytrusy i iglaki, ale do tego palność, chmielowość wchodzi w ziołowy ?odcień?. Wspaniały zapach dla mnie ? można się nim wręcz upoić,. Do tego po jakimś czasie wyczuć gorzką czekoladę. Piana okazała ? gęsta, ciemna i trwała. Samo piwo bardzo ciemno-brązowe, wręcz czarne. Smak niemal niebotyczny. Wyobrażam sobie, że piję gorzką czekoladę z kawą cytrusową i iglakowi chmielowością. Finisz wręcz mocny. chmiel przechodzi jakby w popiół. Na pewno jeszcze wrócę do tego piwa.
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 8, wygląd: 8 )
awatar
Bartekn
starstarstarstarstar
2015-09-13 01:48:25
Zaiste przyjemne. Ciemne, przypominające colę. Piana kawowa, obfita, bardzo trwała, dopiero z czasem opada do cienkiej warstwy, świetny lacing. W zapachu czuć trochę palonych słodów, gorzkiej czekolady i intensywnych cytrusów. Nie jestem fanem piw ciemnych z kawowym lub palonym posmakiem, ale w tym przypadku owe akcenty nie są przytłaczające, w dodatku świetnie współgrają z cytrusową goryczką, lekko (jednakże przyjemnie) szczypiącą w język. Piwo pijalne, solidne, jak na jednochmielowe naprawdę ciekawe. W dodatku bardzo fajna etykieta, jak większość z Birbanta.
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 7, wygląd: 9 )
starsze »
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.
Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.