Cóż to za piwo, co to za styl? Jak wskazuje łacińska nazwa jest to piwo białe (czyli pszeniczne) z dodatkiem ziół i przypraw (kiedyś zastępowały one chmiel), jakie warzono na terenie Pomorza i Kujaw przed kilkuset laty. Styl piwny całkiem zapomniany, ale dzięki zachowanej recepturze z XVII wieku wiemy jak mniej więcej wyglądał i podjęliśmy się próby jego przypomnienia. To piwo uwarzyliśmy wraz z piwowarem domowym z Bydgoszczy, Markiem Lutowskim. Jego receptura alby zwyciężyła w konkursie piw domowych organizowanym wraz z Karczmą Słowiańską na Podgrodziu w Owidzu.
Ekstrakt 13 blg. Alkohol 5%. Słody: pszeniczny, lagerowy, orkiszowy, carahell. Chmiele – Styrian Golding. Dodano zioła: kwiat bzu, ziele krwawnika, kwiat lipy, ziele macierzanki, liście poziomki, kwiat rumianku. Drożdże T-58
Styl ze względu na zasyp (min. 75% pszenicy) to weizen, ale oryginalnie ten styl to Albae Cerevisiae.
Komentarze:
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny
rewo
ekoman69
Marianek
Smak: nie jest wodniste, smak przedziwny. Zioła dają sporo gorzkości, nie są nachalne, wyczuwalna podstawa słodowa. Początkowo jest to szok dla kubków smakowych. Trzeba się przyzwyczaić do bardzo nietypowych nut.
Dodano zioła: kwiat bzu, ziele krwawnika, kwiat lipy, ziele macierzanki, liście poziomki, kwiat rumianku.