Cieszyńskie Mastne
Cieszyńskie Mastne
Cieszyńskie Mastne
% alk. 5.8
Blg 13.0
5905279156029addbarcode
ulubione: 13
cena: 5,99 zł

Piwo uwarzone przez Browar Zamkowy Cieszyn.

Cieszyńskie Mastne to jeden z pierwszych gatunków piw polskich, rejestrowanych w źródłach historycznych. Jego sława przekroczyła granicę Śląska, aby zagościć na pozostałych ziemiach polskich oraz przygranicznych regionach. Piwo górnej fermentacji warzone z gęstej brzeczki. Mastne charakteryzuje się umiarkowanym słodowym, jęczmienno-pszenicznym aromatem i nutami karmelowymi. Wyczuwalne są owocowe estry. Zacierane metodą dekokcji.
Mastne, to jedno z najstarszych polskich piw opisanych w bibliografii, słynące z wielece bogatego i wyrafinowanego smaku. Sprawiają to użyte w jego recpturze słody jęczmienne i słód pszeniczny oraz proces górnej fermentacji w otwartych kadziach.

Piwo jasne, górnej fermentacji, pasteryzowane.
Składniki: woda, słody jęczmienne, słód pszeniczny, cukier, chmiel.
Mętność i osad są naturalnymi cechami produktu.
Zalecana temperatura serwowania : 8-10°C
Pasuje do menu: kuchni śródziemnomorskiej, drobiu i wyrazistych w smaku potraw.
Dostępne w butelkach bezzwrotnych o pojemności 500 ml.
Termin przydatności do spożycia: 9 miesięcy
Dodał: Brajan36 - 2015-06-30 08:31:14

oceny Oceny

Użytkownicy 6,61 / ilość: 177
Goście 7,58 / ilość: 111
średnia6,98 / ilość: 288

Twoja ocena

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
BobiQ68
starstarstarstarstar
2023-07-18 22:53:39
Bardzo ciekawe o przepięknym kolorze...zapewne kiedyś do niego jeszcze powrócę
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 7, wygląd: 8 )
awatar
weizenfan
starstarstarstarstar
2023-07-08 22:25:12
Butelka: piękna, biało-bordowa etykieta z Rotundą Św. Mikołaja. Szczegółowy skład i krótki opis piwa, a za to zawsze duży plus. Czarny kapsel z nazwą browaru na złoto.
Aromat: w butelce słodowy, chlebowy, karmelowy, ciężki, chyba troszkę palony, W szkle nadal bardzo przyjemny słód, ciemny chleb, przypieczona skórka.
Kolor: ciemnozłoty, już wpada w bursztyn. Piwo jest klarowne.
Piana: 2 palce wysokości, opada średniowolno, nie strzępi się, kolor złamana biel. Widać wpływ słodu pszenicznego. Lacing bardzo śladowy.
Smak: w pierwszym odczuciu bardzo łagodny, trochę niespodziewany, bo aromaty sugerowały dość mocne słodowo-karmelowe uderzenie, a tu bardzo delikatny wstęp. Piwo nie jest zbyt pełne, nadal jest wyraźnie słodkawe, karmelowe, przyjemnie chlebowe, ale nie ma tu niestety żadnej pełni. Jest natomiast dosyć gładkie, śliskie, i to jest najprawdopodobniej zasługa pszenicy. Na języku nie da się z tego piwa wiele wycisnąć, przy przytrzymaniu wychodzi melanoidynowość, biszkopt, karmel i lekka chmielowość, ale ogólnie piwo jest wodniste. Lekka kontra kwaskowa. Wysycenie w średnich parametrach. Finisz delikatny, ziołowo-karmelowy. Jest ok, ale szału nie ma.
Ogólna ocena: piwo nie ma jakichś większych wad, ale z drugiej strony jakichś wielkich zalet też chyba nie umiałbym pokazać. takie ani degustacyjne, ani jakieś super pijalne. Odfajkowałem w statystykach i wystarczy.
Kupione: 01.07.2023, Auchan, cena: 8.48zł, data ważności: 02.03.2024.
oceny Oceny użytkownika:
4 ( smak: 3, zapach: 6, wygląd: 7 )
awatar
mixererek
starstarstar
2022-12-30 19:00:27
Smaczne, wyraziste i aromatyczne
oceny Oceny użytkownika:
7 ( smak: 5, zapach: 5, wygląd: 5 )
awatar
Gość
awatar
Gość
2022-12-28 00:33:15
Hm... Nie będę porównywał już z koncerniakami, ale myślę, że spokojnie mogę porównać w prosty sposób z Noszakiem. Uważam, że Noszak, to może nie jest nie wiadomo co, ale zjada koncerniaki bez najmniejszego problemu. No i, chyba niestety, zjada według mnie też Mastne. Mastne nie jest niedobre, ale według mnie niewiele się tu dzieje. Niby nieźle wypada goryczka, ale za bardzo nie wiadomo z czym. Jest to coś słabo uchwytne, wręcz bez znaczenia (być może skórka od chleba będzie tu dobrym porównaniem, nie jestem znawcą nazywania tego typu porównać ;) szczególnie przy tak delikatnym występowaniu). Pierwsze cieszyńskie rozczarowanie. Wcześniej akurat zdarzyło mi się pić na próbę pewnego dosyć nowego koncerniaka i mógłbym niestety porównać doznania. Też bez szału, ale poprawnie, a cena jednak o połowę mniejsza. Ja w sumie nie zwracam tak uwagi na cenę (przy tej ilości degustowania nie muszę ;), ale jednak jakieś znaczenie też ma.
starsze »
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.
Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.