Biała Dama, to piwo w stylu albae cerevisiae, uwarzone wg receptury Macieja Osińskiego, które zajęło II miejsce na Flisackim Konkursie Piwowarów Domowych w 2017 roku. Czerpiąc z piwowarskiego dziedzictwa różnych regionów naszego kraju, przedstawiamy Ci niezwykłe, pszeniczne piwo, którego słodowo-chmielowy bukiet wzbogacony został niespotykanymi na co dzień w browarze składnikami. Mieszanka ziół, jaką użyliśmy do nadania mu oczekiwanego charakteru składała się z rumianku, wiązówki błotnej i kwiatu akacji. Tym samym zapraszamy Cię do poznawania bogactwa piwnego świata.
Komentarze:
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny
BRYNIU
Wysycenie: wysokie
Warka do: 03.02.2020
Grzegorz_J
Nie zachwyciło mnie to piwo. Marny aromat, trochę męczący smak. Wypić można, jednak bez rewelacji.
zbieraczek
Barwa zmętniona, złocista.
Zapach - pszenica, wyraźny słód pilneński, jakieś zioła.
Smak: wysycenie średnie, goryczka bardzo lekka, trochę jakby połączenie pszenicy z europejskim lagerem + duży dodatek ziołowo-kwiatowy, akacja bardzo wyraźna, rumianek trochę mniej, sporo ciała, lekka słodycz, pod względem pijalności raczej średnio
David_Haye
Piwo jest ciemnożółte, lekko mgliste. W szkle jest lekki ziołowy aromat, wydaje mi się, że rumianek. No w smaku prawie weizen. Wysycenie średnie, w stronę wysokiego. Podbudowa słodowa, która sprawia, że piwo nie jest wodniste i ma konkretne ciało. Jest lekka słodycz. Czy wyczuwam zioła? Na granicy sugestii, mimo wszystko. Mamy lekką goryczkę. Piwo generalnie trochę bez wyrazu. Jakieś takie nijakie. Pije się też jakoś średnio. Czy tak ma wyglądać styl Albae Cerevisiae, jeśli tak to średnio ciekawo. Przeciętno.