Piwo nr 10 z kontraktowego browaru Brodacz. Helio to piwo niepasteryzowane i niefiltrowane w stylu Polish Session Rye IPA. Browar Brodacz to kontraktowa inicjatywa Tomasza Brzostowskiego z Sopotu. Browar ten istnieje od 2015 roku, swoje każde piwo warzy w Starym Browarze Kościerzyna. India Pale Ale to symbol piwnej rewolucji. Jest wyraźnie goryczkowe, a najczęściej spotykana wersja to American India Pale Ale chmielone amerykańskimi chmielami. My uwarzyliśmy lżejszą wersję tego trunku przy użyciu polskich odmian chmiel i dużej ilości słodu żytniego (35%). To najbardziej polskie piwo na świecie. W stu-stopniowej skali piwo posiada: Goryczka - 53/100, Słodycz - 35/100, Aromat 50/100. Skład: Woda; słody: pale ale, żytni, monachijski, karmelowy; chmiele: Iunga, Sybilla; drożdże: Nottingham; dodatki: łuska gryczana. Polecana temperatura podawania piwa to przedział 8-12°C. Na etykiecie widnieje również informacja aby pić piwo bez osadu z dna. Premiera piwa miała miejsce 28 sierpnia 2015 roku.
Komentarze:
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny
Gogo
Stacher93
Piana: W kolorze białym, złożona z średnich i rzadszych, drobnych pęcherzyków. Jej wysokość to ponad centymetr po nalaniu. Na środku pojawiają się szybko znaczne przetarcia i dziury. Po kilku minutach zaobserwować można obwódkę oraz potargane, połączone ze sobą cienkie wyspy. Do końca trzyma się poprzerywana warstewka. Zdobienie szkła na niskim poziomie, ślady są cienkie, rzadkie i nietrwałe.
Aromat: Średnio-intensywny, słodki. Dość duży udział w podbudowie ma słód żytni, niestety czuć też lekkie maślane nuty - diacetyl. Na drugim planie pojawiają się przyjemne nuty owocowe, jest to głównie połączenie słodkich owoców tropikalnych z brzoskwiniami/morelami. Jest też nieznaczny powiew popiołowo-ziołowy. Słodycz w aromacie przeważa, aczkolwiek jest dobrze wyważona.
Smak: Złożony, od początku słodki i mocno żytni. Podbudowa słodowa z żytem w roli głównej od samego początku nadaje cierpkiego, charakterystycznego posmaku. Piwo ma lekko gęstszą strukturę. Na przemian pojawiają się wymienione w aromacie akcenty owoców tropikalnych, brzoskwiń i moreli, z przyjemnym, charakterystycznym dla polskich chmieli ziołowo-tytoniowo-popiołowy profilem. Goryczka objawia się późno, jest średnio-intensywna, dość długa. Ma profil ciekawe zabarwienie ziołowe z lekko wyczuwalnym popiołem . Piwo jest pijalne, w smaku trochę się dzieje, nie ma nudy.
Nasycenie: Średnie, prawidłowe.
Komentarz: Nie spodziewałem się niczego wielkiego. Nie kupiłbym tego piwa gdyby nie bardzo pozytywne zaskoczenie w związku z degustacją Californii AIPA z Brodacza. Tutaj też niczego nie brakowało, słodycz na przemian z goryczką i charakterystycznymi dla polskich odmian akcentami. Żyto nadało wyrazistości i wzbogaciło smak tego piwa. Wypiłem z przyjemnością i zaczynam rozglądać się za kolejnymi piwami z Browaru Brodacz. Ostatnie dwie degustacje wywarły na mnie niezłe wrażenie, chociaż pamiętam początki. Po dwóch piwach, które okazały się słabe, dałem sobie spokój z kolejnymi. Teraz jak widać poziom poszedł w górę.