Birbant Black AIPA
Birbant Black AIPA
Birbant Black AIPA
% alk. 6.5
Blg 15.5
IBU 60
brak koduaddbarcode
ulubione: 9

Produkt kontraktowego browaru Birbant, który warzy swoje piwa w browarze Zarzecze. Głównymi piwowarami Birbanta są: Jarosław Sosnowski i Krzysztof Kula. Jest to piwo w stylu Black American India Pale Ale, które pojawiło się na rynku wraz z jasną wersją, która została uwarzona na tych samych chmielach. Piwo niefiltrowane i pasteryzowane. Uskrzydlony wcześniejszymi sukcesami piwowar, posunął się w końcu o krok za daleko. Po pierwszym łyku ciemnej cieczy, Tom poczuł, jak na języku tysiące kubków smakowych roztańczyło się w czekoladowo-kawowym rytmie tiramisu, zaś pod silnym uderzeniem goryczki, ciało zaczęło pulsować, kiedy przemiana dobiegła końca, jego myśli ogarnął chaos zapleciony w dwa słowa - BLACK AIPA.

Składniki: woda; słody: Pale Ale, Monachijski, Barwiący, Karmelowy, chmiele: Tomahawk, Centennial, Sorachi Ace, Chinook; drożdże: US-05.

Barwa ciemno-brązowa, wpadająca w czerń. Mocno zmętniona i nieprzejrzysta. Piana kremowa, drobno oraz średnioziarnista. Po nalaniu wysoka na dwa centymetry. Grube pęcherze znajdujące się na górze powodują dość szybkie osiadanie. Po paru minutach opadła do niskiej warstwy, następnie pozostały grube wyspy z obwódką. Piana pozostawiła ładną, równomierną koronkę na szkle. Zapach średnio-intensywny. Dobre połączenie nut chmielowych, tzn. żywicy i słodkich owoców tropikalnych oraz kawy, palonego słodu i gorzkiej czekolady. Podobnie w smaku, granice pomiędzy cechami ciemnego piwa i AIPA zostały zupełnie zatarte. Wszystko ze sobą idealnie współgra. Delikatna słodycz z nutami czekolady, następnie zdecydowany posmak kawy i subtelne akcenty palone. W tle wyczuwalna żywica. Wszystko to wieńczy wyraźna, aczkolwiek idealna goryczka. Piwo przypomina dobrego Stouta, niskie wysycenie to podkreśla, sprawia, iż piwo jest bardziej esencjonalne i gładkie. Wyraźna nieco tropikalno-żywiczna goryczka przypomina jednak, iż mamy do czynienia z piwem typu AIPA.
Dodał: Stacher93 - 2014-10-15 12:14:47

oceny Oceny

Użytkownicy 7,63 / ilość: 41
Goście 7,5 / ilość: 8
średnia7,61 / ilość: 49

Twoja ocena

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
Bartekn
starstarstarstarstar
2015-11-23 13:15:35
Nienajgorsze, aczkolwiek wolałbym odchylenie w stronę chmielowości niż paloności, gorzkiej czekolady i kawy. Poza tym na minus momentalnie znikająca piana.
oceny Oceny użytkownika:
6 ( smak: 6, zapach: 7, wygląd: 6 )
awatar
Marianek
starstarstarstarstar
2015-10-03 18:56:47
Chmiel wyrazisty, ale zostawia przyjemny posmak. co dla początkujących piwoszy jest atutem (mocne chmiele wręcz powodują \"drętwienie\" języka nie nawykłego do tej przyprawy), do tego prawdziwe bogactwo aromatów - sosnowy, cytrusy, karmel, - wszystko się ładnie równoważy - nie jest za słodkie, nie jest zbyt gorzkie, nie jest zbyt kwaskowe. Co prawda nie jest czarne, ale to szczegół (ciemny mahoń).
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 8, wygląd: 6 )
awatar
milo
starstarstarstarstar
2015-09-22 16:03:39
https://instagram.com/p/7lHwUlRcKr/?taken-by=...

jest spoko , fajny aromat gdyby nie lekka palonosc to jak jasne ; d
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 8, wygląd: 7 )
awatar
cycu_jeden
starstarstarstarstar
2015-07-11 20:49:56
Barwa brązowa z rubinowymi refleksami, lekko mętne. Piana beżowa, grubopęcherzykowa, niezbyt wysoka, dość długo się utrzymuje, bardzo przyzwoity lacing. Aromat intensywny i przyjemny, kawowo-chmielowo-słodowy. W smaku na pierwszym planie palone słody i kawa, dalej bardzo przyjemna i wyraźna goryczka. Wysycenie średnio-wysokie, alkohol bardzo dobrze zamaskowany.
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 9, zapach: 8, wygląd: 8 )
starsze »
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.
Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.