Czy wiesz, że...

Piwo jest ważne dla wegetarian! Butelka piwa uzupełnia około 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę B12. Witamina ta jest dostępna głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Najaktywniejsi Użytkownicy

awatar
szab12
starstarstarstarstar
zobacz więcej »

Najnowsze komentarze

Lech Free Active Hydrate Liczi i Cytrynaawatar
Gość
Lech Free Active Hydrate Liczi i Cytryna
najebalem sie tym piwem
2023-03-31 01:07:01
Hermann Mullerawatar
saliko
starstarstar
Hermann Muller
Ma jeden jakiś tam plus, prosty skład. Niestety więcej smaku ma woda z kranu.
2023-03-31 00:16:29
Przyjazne Państwo BUHawatar
Spokoloko
starstarstarstarstar
Przyjazne Państwo BUH
jestem pierwszy który chciałby hateować to piwo ale nie, pierwszy niuch po otwarciu butelki pachnie ziołem, autentycznie czuć skuna w tym pierwszym niuchu, nie piwo z zielonej butelki, ze smakiem jest gorzej, dzisiaj piłem jeszcze bardzo starego pilsnera urquella, takiego na którym data kończy się za niecałe dwa miesiące (a to piwo w zielonej butelce), podczas gdy ten buh mógłby stać spokojnie z sześć miesięcy... smakują identycznie, znaczy tragedii nie ma ale d**y też nie urywa, największy minus to cena, nie opłacalne, dużo bardziej opłacą się kupić lecha albo właśnie pilsner urquell, co prawda nie wyczujemy w nich ziółka ale to jest piwerko a nie marihuana, nie warto przepłacać, polecam jedynie na spróbowanie
2023-03-31 00:07:46
Głubczyce BG Seriousawatar
Gość
Głubczyce BG Serious
W swojej kategorii piw ekstra mocnych, OK. Obecnie graniczy z cudem znalezienie piwa ponad 7,2%, a to ma aż 9% i jest czasem do dorwania w Biedronce albo Dino po 2,49 zł, co przy obecnych cenach nawet lekkich piw jest pozytywnym szokiem. W smaku przeciętne, nie ma się czym zachwycać, ale na pewno nie wali tanim alkoholem. Na sklepowych półkach jest mnóstwo piw spod bardziej uznanych marek, którym mam więcej do zarzucenia.
2023-03-30 23:54:51
Tyskieawatar
Xenomorph
star
Tyskie
Nie ma szczęścia do reklam? Chyba tego do końca nie przemyślałeś. Myślisz, że on występuje w reklamach i interesuje go to, czy piwo, które reklamuje, jest smaczne, czy nie? A może jednak występuję tam dla pieniędzy, jak każdy, kto bierze udział w reklamie, w szczególności rozpoznawalny aktor? I kto mu więcej zapłaci, hmm? Producent jednego z najpopularniejszych piw w Polsce, które jest produkowane masowo, czy też jakiś lokalny browar, produkujący znakomite jakościowo, ale mało popularne piwo? To jest pytanie retoryczne. Zatem chyba jednak ma szczęście do reklam i jakość produktu nie ma tutaj nic do rzeczy.
2023-03-30 23:37:59
Raciborskie Klasycznie Warzoneawatar
Spokoloko
starstarstarstarstar
Raciborskie Klasycznie Warzone
za słodkie
2023-03-30 23:18:22
Berliner Prankeawatar
lucalinvail
starstarstarstarstar
Berliner Pranke
Strasznie nikły aromat, ale to co przeziera nie odstręcza - nikła słodowość, ale bez większych wad (a piwo mam z terminem do czerwca tego roku). Barwa jasnozłota, klarowna, duża biała piana.

Piwo jest opisane na kontretykiecie jako Vollbier i szczerze mówiąc, to dałem się nabrać, bo sięgając w pospiechu po tego Niemiaszka byłem przekonany, że biorę Pilsa. W smaku jest słodko-słodowe, w miarę pełne, z niską goryczką o ziołowej konotacji. Najbardziej przypomina mi Okocimia sprzed kilkunastu lat, kiedy to koncerniaki jeszcze dało się pić. Niestety - spory przebieg i półka sklepowa odcisnęły piętno w postaci utlenienia - tektury i czegoś w rodzaju octu, bo z każdym łykiem coraz bardziej czuć w posmaku ruski szampan.

Nie oceniam, bo jest po prostu stare. W takiej kondycji drugi raz bym go nie wypił, natomiast po świeże z ciekawości bym sięgnął.
2023-03-30 23:04:43
Leżajsk Pełneawatar
Spokoloko
starstarstarstarstar
Leżajsk Pełne
tylko że dla leżajsk jest nadzieja że nie zniknie bo jest nim zainteresowanych dwóch poważnych graczy, z czego Janusz Palikot który co jak co ale piwo sprzedaje i umie je zareklamować jest najbardziej obiecujący, osobiście wisi mi to czy ono zniknie czy nie ale jeśli zostanie to wolałbym żeby było takie jakie jest teraz, zwykły, lekki, orzeźwiający lager bez udziwnień typu wyciąg z fiuta kangura brazylijskiego w każdej butelce
2023-03-30 22:51:40
Pinta Grande Finaleawatar
Shinodin
starstarstarstarstar
Pinta Grande Finale
Piana beżowa, drobnoziarnista, całkiem gęsta i puszysta, wysoka na około centymetr, powoli dziurawiąca się i opadająca, pozostawiająca jako taki lacing na ściankach szkła. Barwa ciemniejsza rubinowa wręcz czarna, nieklarowne i nieprzejrzyste, stosunkowo mocno zmętnione. W zapachu nuty karmelowe, rodzynki, figi, suszone owoce, czekolada deserowa, kokos, wanilia, lukrecja, cynamon, orzechy, syrop klonowy, paloność, mega deserowy wydźwięk. W smaku oczywiście słodkie, karmelowe, gęsta, oleista faktura, dobrze zamaskowany alkohol jedynie delikatnie rozgrzewający przełyk, suszone owoce, przyjemna kwaskowość, czekolada, paloność, kokos z beczki, wanilia, moc ciemnej treści ,wysycenie na średnio-niskim poziomie. Kapsel od browaru Pinta, etykieta w czarnej kolorystyce ze złotymi wstawkami, elegancko wykonana graficznie, dobrze choć nie wyczerpująco opisana. Warka 26.03.2023. Leżakowane około roku, degustowane kilka dni po terminie przydatności. Zdecydowanie ułożone piwo. Pierwszy raz miałem okazję degustować takiego blenda moich trzech ulubionych styli. Jest harmonia, ciemny charakter, beczka. Bardzo udany wyrób, wart swojej ceny, ode mnie 9.
2023-03-30 22:41:17
Amber Żyweawatar
Zsamot555
starstarstar
Amber Żywe
Uwielbiam. Po prostu perfekcja.
2023-03-30 22:10:59
Pilsvar Premium Beer (dawniej Pilsweizer)awatar
Kiszkor2
starstarstarstarstar
Pilsvar Premium Beer (dawniej Pilsweizer)
Exclusive i Góralskie maja taki sam skład na etykiecie, różnica jedynie w alko i plato. Taki trochę czeski styl pod tym względem. Jak na 10 jest bardzo dobre, wyraziste
2023-03-30 21:31:28
Trzech Kumpli Double Califiaawatar
Kiszkor2
starstarstarstarstar
Trzech Kumpli Double Califia
Czuć moc. Jest wytrawnie, białe wino, cytrusy, nieco żywicy. Nie jest to piwo z kategorii niezwykle pijalne
2023-03-30 21:14:29
Lwówek Ratuszowy (Piastowski)awatar
antczu
starstarstarstar
Lwówek Ratuszowy (Piastowski)
Piwny paradoks, browar irracjonalny. Aromat c***a z butem, szkoda w ogóle komentować. Mocno nagazowany wylał mi sie w pociągu, co zrujnowało pierwsze wrażenie. Smak - to jest zagadka nie do rozwikłania, p********y problem milenijny. Na starcie przyjemna słodowość a finisz korzenny, ziemny (?) Wręcz nie do opisania, i mimo tej okropności zachowuje dużą pijalność. Jeszcze tak nie miałem żeby stwierdzić o piwie że jest niesmaczne i nie mieć problemu z wyżłopaniem do dna
2023-03-30 21:10:05
Kareta Książęcaawatar
Gość
Kareta Książęca
Kiedyś piłem na skrzynki z majstrem na budowie. W GS było po 2 zł bez fajansa także lekko wchodziło. Młody na betoniarce w upalny dzień walił po 16 szt./12 godz. Było pysznie i robota jak masełko !
2023-03-30 20:57:20
Książ Książęcy Specjaławatar
Gość
Książ Książęcy Specjał
Lepsze wtedy?
2023-03-30 20:44:21
Brooklyn Pilsner 4,6%awatar
Basileus81
starstarstarstarstar
Brooklyn Pilsner 4,6%
Lane z puszki. Warka 27.04.23 r. Obfita piana o nieregularnych oczkach. Piwo barwy jasno słomkowej z lekką opalizacją. Średnio wysycone. W aromacie cytrusy, żywica, kwiaty. W smaku powiew egzotyczno-nowofalowy ala APA. Wybijają się cytrusy, białe owoce egzotyczne, żywica i kwiaty. Tych tropików nawet ciut za wiele. Takie naperfumowanie się pojawia. Zaskoczenie na plus. Lekkie piwko, dobre do napicia w letni wieczór. Mam wątpliwości co do nazwy pilsner ale reszta ok. W sumie średniak na plus.
2023-03-30 20:15:49
Orvalawatar
Gość
Orval
Za Je Bi Ste !!!
2023-03-30 19:59:51
TUP MOCNE PIWO CZESKIEawatar
Gość
TUP MOCNE PIWO CZESKIE
Bardzo dobre jak na mocny browar
2023-03-30 19:22:32
Kustosz Specjaławatar
Gość
Kustosz Specjał
Idealny lager z nutką pvc polecam. Dobrze daje w dekiel
2023-03-30 18:51:00
Maltgarden Witness Of Happinessawatar
Shinodin
starstarstarstarstar
Maltgarden Witness Of Happiness
Piana beżowa, drobnoziarnista, dość szybko dziurawiąca się i opadająca, pozostawiająca szczątkową formę lacingu na ściankach szkła. Barwa ciemniejsza rubinowa wręcz czarna, nie do końca klarowne i przejrzyste, lekko zmętnione. W zapachu nuty wypieków, ciast, taki trochę rogal, sernik, dalej karmel, paloność, czekolada, w tle malina i owoce leśne. W smaku oczywiście słodkie deserowe, efekt sernika, ciasta zachowany, jest kwaskowy malinowy akcent, finisz palony, lekko prażony, zadowalająca ilość ciemnego ciała, dobrze zamaskowany alkohol delikatnie rozgrzewający przełyk, gładka faktura, kakao, keks, wysycenie na średnio-niskim poziomie. Kapsel niestety zwykły czarny, etykieta w różowej kolorystyce, znośnie wykonana graficznie, dobrze choć nie wyczerpująco opisana. Warka 29.03.2023. Leżakowane ponad rok, zdecydowanie ułożyło się, jest mega gładkie i pijalne. Deserowy imperialny stout zabarwiony aromatem ciasta z kwaśną malinową wstawką. Piwny deser w płynie, dobre to, choć nieco przysłodkie, mogli dać ciut więcej malin...ale i tak całokształt to dla mnie mocna 8.
2023-03-30 18:30:44
© ocen-piwo.pl 2017

Jak uwarzyć piwo w domu?

Poniżej przedstawiamy prosty sposób na wykonanie piwa w domu za  pomocą tzw Brewkitu czyli gotowego nachmielonego ekstraktu słodowego. 
Brewkit to puszka zawierająca 1,5-1,8 kg syropu oraz saszetkę drożdży potrzebnych do fermentacji. Pomimo, iż mamy do czynienia z "gotowcem", daje on pewne możliwości eksperymentowania. Możemy spróbować poprawić smak warzonego piwa przez dodanie słodów karmelowych, imbiru, miodu, kawy, ekstraktów owocowych, czy dodatkowe chmielenie.
Obecnie na naszym rynku dostępnych jest ponad 20 rodzajów brewkitów, pozwalających warzyć piwa belgijskie (BrewFerm), angielskie (Muntons, JohnBull), australijskie (Coopers) i polskie Browamator z wytwórni w Wolsztynie.

A zatem będziemy potrzebowali:
porcję nachmielonego ekstraktu słodowego,
saszetkę drożdży piwowarskich,
- ekstrakt słodowy w proszku,
- garnek,
- fermentor uniwersalny 30 litrów z kurkiem spustowym,
- termometr ciekłokrystaliczny na fermentor 4-28°C,
- fermentor uniwersalny 30 litrów z rurką fermentacyjną
- rurka do rozlewu z elastycznym wężem,
- kapslownica,
- areometr  ze skalą Ballinga 0-22°,
- łyżka piwowarska,
- wąż piwowarski do dekantacji

Zaczynamy.

1. Przygotowanie syropu

Zagotowujemy około 4 litrów wody i wyłączamy gaz. Zawartość puszki mieszamy z wodą.
Puszkę najlepiej wcześniej wstawić do ciepłej wody aby syrop był płynny, łatwiej będzie go wydobyć. Resztki syropu pozostałe w puszce wypłukujemy za pomocą ciepłej wody.
Całość należy dokładnie wymieszać aby ciężki syrop nie opadł na dno garnka.


2. Dodawanie ekstraktu słodowego

Jeśli używamy brewkitu w wersji de-lux - czyli porcji 3-4 kg nachmielonego ekstraktu słodowego - ten punkt należy pominąć.

Aby nasze piwo było treściwe i osiągnęło pożądaną gęstość należy do niego dodać czysty (niechmielony) ekstrakt słodowy - im piwo będzie gęstsze tym po odfermentowaniu - mocniejsze i bardziej słodowe. Dlatego też powinniśmy wybrać pomiędzy dodaniem 1,25 lub 1,8 kg ekstraktu.
Należy przy tym pamiętać, że brewkit zawiera określoną porcję chmielu więc dodanie nadmiernych ilości ekstraktu może spowodować, że chmiel w gotowym produkcie będzie słabo wyczuwalny. O ile smak i zapach chmielu można później wzbogacić przez zastosowanie tzw. chmielenia na zimno, to nie da się zwiększyć goryczki piwa - do tego wymagana jest wysoka temperatura.

Jeśli chcemy uzyskać piwo o bardziej wyraźnej goryczce możemy uwarzyć je wyłącznie przy użyciu puszki bez dodawania ekstraktu słodowego oraz 10 zamiast 20 l wody.

Na tym etapie możemy też zdecydować o dodaniu przypraw - imbiru, miodu, kawy, kakao, whisky, soku cytrynowego, malinowego czy wiśni.

3. Brzeczka

Przelewamy zawartość garnka do fermentatora zawierającego ok 13 l zimnej wody. 
Najlepiej jest użyć wody średnio-twardej dostępnej w sklepach w 5 litrowych opakowaniach. Należy pamiętać aby cała objętość brzeczki nie przekroczyła 20 l.

Fermentator powinien być czysty, wcześniej zdezynfekowany i wysuszony. 
Brzeczka powinna mieć temp. ok 20 oC aby była gotowa do zaszczepienia drożdżami.

Teraz należy pobrać próbkę brzeczki i dokonać pomiaru jej gęstości.
Jeśli wynik jest poniżej 10,5 Blg otrzymamy piwo lekkie, 
10,6-13,0 Blg - piwo pełne, 
powyżej 13 Blg - piwo mocne.
Jeśli zmierzymy gęstość brzeczki po odfermentowaniu to przybliżoną zawartość alkoholu w naszym piwie będziemy mogli obliczyć ze wzoru (Blg początkowe - Blg końcowe):1,938

4. Dodanie drożdży

Teraz brzeczkę czeka proces fermentacji. Wyróżniamy 2 etapy fermentacji - burzliwą, w której powstaje piwo (jest to etap obowiązkowy) i cichą podczas której zachodzi proces dokładniejszego odfermentowania i sklarowania.  (obowiązkowa tylko dla piw mocnych i specjalnych).

Rodzaj zastosowanej fermentacji zależy od rodzaju wybranych drożdży. W warunkach domowych łatwiejsze jest zastosowanie fermentacji górnej ponieważ przebiega ona w temp 16-24 oC. W procesie fermentacji dolnej wymagana jest stała temp. 8-15 oC, a więc posiadanie zimnej piwniczki.
Drożdże górnej fermentacji pozwalają na uzyskanie bogatszego bukietu piwa, dolnej zaś łagodniejszego, czystszego smaku.

Suche drożdże wsypujemy do wcześniej wyjałowionego kubka zawierającego około 150 ml przegotowanej wody w temp. 25-30 oC. Nie mieszamy! Po około 20 min delikatnie mieszamy i dodajemy do brzeczki.
Fermentator przykrywamy luźno pokrywą. 

5. Fermentacja burzliwa

Fermentacja burzliwa trwa zazwyczaj około 7 dni podczas których gęstość brzeczki stopniowo się obniża. Im brzeczka będzie bardziej odfermentowana tym w gotowym piwie będzie więcej alkoholu , a mniej składników stanowiących o smaku np. akcentów słodowych.

Podczas pierwszych dni fermentacji na powierzchni pojawi się kilku lub kilkunasto centymetrowa warstwa piany. W ostatnich dniach procesu piana opadnie. 
Czas wtedy na podjęcie decyzji : rozlewamy piwo do butelek czy przeprowadzamy fermentację cichą. 

Jeśli warzymy bardzo mocne piwo  lub wcześniej zdecydowaliśmy się na dodanie np. soków owocowych nie możemy pominąć procesu fermentacji cichej, jednak dla innych gatunków piw jest ona także zalecana.

6. Fermentacja cicha

Tą operację możemy pominąć, jednak jest ona zalecana i przynosi niemałe korzyści. Piwo spokojnie dofermentowuje, ciemnieje i klaruje się.

Polega ona na przelaniu piwa po fermentacji głównej do kolejnego fermentatora z rurką fermentacyjną. Zalecane jest aby pojemność tego naczynia nie odbiegała zbytnio od objętości warki (w naszym przypadku ok 25l)

Podczas przelewania należy zadbać o to by do fermentatora dostało się możliwie mało osadu pozostałego po fermentacji burzliwej.
Temperatura fermentacji cichej powinna być zbliżona do temperatury z pierwszego etapu fermentacji. 

Fermentacja cicha pozwala także na dodatkowe nachmielenie piwa tzw. "chmielenie na zimno" - czyli nadanie piwu intensywniejszego smaku i zapachu chmielu. Najprostszym sposobem na wykonanie tej czynności jest dodanie tabletki HopAromaTab. Wystarczy wrzucić ją do piwa - ulegnie całkowitemu rozpuszczeniu.
Chmielenie na zimno powinno trwać minimum 7 dni w temp. pokojowej, a nawet dłużej w niższych temperaturach.

Cicha fermentacja trwa zazwyczaj około 14 dni, kończy się kiedy w rurce fermentacyjnej przestajemy obserwować pęcherzyki dwutlenku węgla.

7. Rozlew

Po zakończeniu fermentacji czas na rozlanie piwa do butelek. Wcześniej jednak należy za pomocą aerometru sprawdzić czy piwo odfermentowało przynajmniej do poziomu 1/3 początkowego Blg. Jest to bardzo ważne gdyż zamknięcie w szczelnej butelce niedokładnie odfermentowanego piwa grozi rozerwaniem butelki.

Podczas butelkowania do każdej z butelek dodamy niewielką porcje cukru lub jego zamiennika co spowoduje tzw. fermentację wtórną. W jej wyniku piwo ulegnie naturalnemu nagazowaniu, ale także utrwaleniu. Tlen zgromadzony w szyjce butelki zostanie w całości zużyty przez drożdże i nie będzie już groźny. Dzięki temu piwo mimo braku pasteryzacji zachowa swoją świeżość nawet do 2 lat. 

Przed rozlewem butelki powinny być umyte i zdezynfekowane. Można to zrobić przez wyprażenie ich w piekarniku (30 min w temp. 180 oC) lub rozpylenie w każdej z nich roztworu pirosiarczynu potasu. (Zaleca się używanie butelek brązowych, jak najmniej przezroczystych)
Przed rozlewem dezynfekujemy również kapsle, przez zanurzenie ich we wrzątku na kilka minut.

150g cukru, glukozy lub suchego ekstraktu słodowego rozpuszczamy w 200 ml ciepłej wody i doprowadzamy do wrzenia, a następnie schładzamy.
Teraz potrzebny nam będzie zdezynfekowany fermentator z kranikiem, do którego przy pomocy węża do dekantacji przelewamy piwo znad osadu z fermentatora głównego. Należy przy tym uważać aby nie naruszyć osadu drożdży na dnie fermentatora (najlepiej na 2-3 dni przed rozlewem ustawić fermentator główny nieruchomo na odpowiedniej wysokości).
Po dekantacji dodajemy  przygotowany wcześniej roztwór cukru i mieszamy całość zdezynfekowanym mieszadłem. Tak przygotowanie piwo rozlewamy do butelek.

8. Dojrzewanie i leżakowanie

Butelki odstawiamy na kilka dni w temp. pokojowej, a następnie przenosimy do zacienionego pomieszczenia z temp. 15-18oC (nie dotyczy to piw fermentacji dolnej, które powinny stale przebywać w temp. < 15oC)
Piwo powinno leżakować min 2-3 tygodnie. W przypadku piw mocnych i piw dolnej fermentacji czas ten powinien być znacznie dłuższy. 
Piwo nabiera walorów smakowych przez cały czas leżakowania. Dojrzały i szlachetny smak osiąga zwykle dopiero po upływie 3-4 miesięcy. 

wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.




Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.