AleBrowar Ortodox English IPA
AleBrowar Ortodox English IPA
AleBrowar Ortodox English IPA
% alk. 5.0
brak koduaddbarcode
ulubione: 2

Trzecie piwo z serii Ortodox, uwarzone przez AleBrowar, czyli browar kontraktowy warzący w Browarze Gościszewo. Jak wiadomo AleBrowar to kontraktowiec założony przez trech przyjaciół w roku 2012, Jest to jeden z browarów, które na dobre rozpoczęły w Polsce rewolucję piwną. Seria Ortodox została zapoczątkowana przez Stouta. Jednak pierwsza warka była pseudo-Ortodoxem, ponieważ do typowo angielskiego piwa użyto amerykańskich chmieli. Druga warka już była tradycyjnym angielskim stoutem. Drugim piwem był Ortodox Mild. 27 sierpnia zadebiutowało trzecie piwo z tej serii English IPA. Piwo niepasteryzowane i niefiltrowane. Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże. Zalecane szkło to shaker lub English Pint. Polecana temperatura serwowania to przedział 8-12°C.
Dodał: stacher93 - 2015-09-03 21:40:39

oceny Oceny

Użytkownicy 7,4 / ilość: 20
Goście 7 / ilość: 4
średnia7,33 / ilość: 24

Twoja ocena

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
Holsten_SA
starstarstarstarstar
2016-09-25 23:48:52
Kolejne świetne IPA na naszym rynku. Słodycz idealnie połączona z chmielem i gorzycką. Wysoka pijalność.
oceny Oceny użytkownika:
9 ( smak: 9, zapach: 9, wygląd: 9 ) 2016-09-25
awatar
oranjefan
starstarstarstarstar
2016-09-14 22:06:48
Bardzo interesujący aromat jak na English IPA. Szkoda, że etykieta jest bardzo uboga i nie podaje szczegółów dotyczących słodów i chmieli (w internecie nie chce mi sie szukac - jestem zbyt leniwy), bowiem nie wiem skąd wziął się tutaj taki ciekawy aromat.
Aromat pół słodki, ale nie specjalnie ciężki i karmelowy. Karmel rzecz jasna jest, ale schowany w tle za innymi aromatami. Co jest tutaj na pierwszym planie? Intensywne nuty ziemiste, kwiatowe oraz nuty owoców, zarówno suszonych jak i takich leśnych. Poza tym trochę nut herbacianych i popiołowych. Wszystko to jednak w tonacji słodkawej, wsparte karmelowym aromatem i wyraźną słodową podbudową. Wraz z ogrzewaniem się jest więcej nut karmelowych i melanoidynowych. Piwo trochę zaczyna przypominać koźlaka.

Piwo o bursztynowej barwie. Mocno zmętnione jak na piwa do których przywykłem pić będąc w UK. Nie jest to zmętnienie weizenowe, ale mocna opalizacja/lekkie zmętnienie. Piana średnioobfita. Drobno pęcherzykowa, opadająca w średnim tempie delikatnie tylko zdobi szkło. Jej barwa to ecru.

Bardzo gładkie i smukłe w swej fakturze i w smaku. Powoli przechodzi przez przełyk, zostawia długi aftertaste, a niskie wysycenie sprzyja pijalności i zachęca do kolejnego łyku. Piwo pół słodkie, pełne. W smaku dominują wyraźne akcenty owocowe, oraz słodowe. Jednak owoce to nie są cytrusy jak przywykliśmy do amerykańskich odmian stylu IPA. Tutaj są to raczej śliwki, jabłka plus inne nuty estrowe kojarzące się z owocami. Poza tym chlebowe akcenty, które sprawiają wręcz nieco wrażenie przypiekanej skórki od białego chleba. Nieco nut herbacianych - typowych dla piw wyspiarskich. Goryczka średnia, dobrze zaznaczona. Po dość słodkawym i pełnym smaku pozostawia długi, taniczny i popiołowy aftertaste uzupełniający całość.
Jak dla mnie - ekstra. Ze świecą szukać na tyle udanych piw w stylu English IPA. Teoretycznie o wiele łatwiej dziś uwarzyć coś co ma w nazwie IPA, i dosypać amerykańskiego chmielu. W niektórych przypadkach poza karmelem i intensywną goryczką takie piwa nie mają nic do zaoferowania. Tutaj w wyspiarskiej, rodowitej odmianie stylu ciężej zrobić piwo które poza karmelem oferowało by coś więcej. Ortodox EIPA oferuje więcej i jak dla mnie piwo smakowało bardzo.
oceny Oceny użytkownika:
9 ( smak: 9, zapach: 9, wygląd: 9 ) 2016-09-14
awatar
oranjefan
starstarstarstarstar
2016-09-14 22:19:12
W końcu też skojarzyłem jaka nuta jest wiodąca w aromacie - nuta orzechów. Wyraźna, intensywna.
oceny Oceny użytkownika:
9 ( smak: 9, zapach: 9, wygląd: 9 ) 2016-09-14
awatar
PiwowarWWA
starstarstarstarstar
2015-10-07 19:31:19
Przeciwne wrażenia, co do poprzednich opinii. Bardzo mdło- słodkie w smaku, Herbaciany akcent, przeplatany z kwaskowością i akcentam kwiatowym, jednostajny, nazbyt aromatyczny - znacznie zaniża pijalność. Konsystencja, bardzo gęsta- i niestabilna. Znaczna ilość słodu i chmielu, sprawiająca wyraźne ,wrażenie nieodfermentowanej w pełni brzeczki. Kolor lekko mętny , głęboko bursztynowy.Jedyny plus, za stan upojenia(dzięki chmielom z Anglii, które słabo wykorzystano, aby uwarzyć English IPY, o ułożonych i lekkich aromatach. Gościszewo wypuszcza świetne serie, albo fatalne i tragiczne, niniejszą sklasyfikować - do tej 2-giej.
oceny Oceny użytkownika:
7 ( smak: 4, zapach: 5, wygląd: 5 ) 2015-10-07
awatar
Brodzisław
starstarstarstarstar
2015-10-07 10:44:49
Kolor klarowny bursztynowy. Piana jasna, obfita początkowo opadła do minimalnej warstwy, pozostawiając ślad na szkle.
Aromat z butelki b. karmelowy i nieco chmieli. Ale z początku uderzył mnie zapach ?.maślany, który szybko na szczęście znikł. W smaku również dominuje karmelowy słód i średnia goryczka ? ziołowo ?herbaciana. W pewnym momencie miałem wrażenie, że piję nachmieloną herbatę. Goryczka nieco osadza się na języku i podniebieniu. Wyczuwalny jest też alkohol, co dziwi jak na 5% piwo.
oceny Oceny użytkownika:
7 ( smak: 8, zapach: 8, wygląd: 5 ) 2015-10-07
starsze »
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.




Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.