Albatros White IPA
Albatros White IPA
Albatros White IPA
% alk. 6.5
Blg 16.0
brak koduaddbarcode
ulubione: 1

Piwo uwarzone przez Browar Widawa - Gospoda pod Czarnym Kurem, we współpracy z Browarem Kopyra. Browar Widawa został otwarty w roku 2012, leży on w miejscowości Chrząstawa Mała w województwie dolnośląskim. Restauracja miała otwarcie już w roku 2004. Założycielem browaru, głównym piwowarem i szefem kuchni w restauracji jest Wojciech Frączyk. Za recepturę tego piwa odpowiada znany bloger piwny Tomasz Kopyra - www. blog.kopyra.com.

Piwo górnej fermentacji, niepasteryzowane i niefiltrowane
Skład: woda, słody Best Malz (Heidelberski, Heidelberski Pszeniczny) chmiel (odmiany: Amarillo, Citra, centennial, Equinox), drożdże (Mangrove Jacks M27 - Belgian Ale)
Zawiera słód jęczmienny.
Najlepsze słody do naszych piw dostarcza: BrewService - autoryzowany dystrybutor słodów Best Malz w Polsce.
Dostępne w butelkach bezzwrotnych o pojemności 330 ml.
Premiera Albatrosa miała miejsce na Festiwalu Prawdziwego Piwa w Łebie, 7 lipca 2015 roku.
Dodał: stacher93 - 2015-08-18 11:08:46

oceny Oceny

Użytkownicy 7,67 / ilość: 3
Goście 9,33 / ilość: 3
średnia8,5 / ilość: 6

Twoja ocena

Wygląd:
Zapach:
Smak:
Ogólna ocena:

Komentarze:

awatar
Jeśli chcesz aby komentarz był skojarzony
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny

awatar
Stacher93
moderatorstarstarstarstarstar
2015-08-18 11:09:48
Barwa: Blado-pomarańczowa, solidnie zmętniona, nieprzejrszysta.

Piana: Śnieżnobiała, wysoka na dwa, do trzech centymetrów. Składa się z drobnych i średnich pęcherzyków, które szybko zmieniają się w grubsze. Piana bardzo szybko zmniejsza swoją objętość, opada do centymetrowego, pokrzaczonego kożucha. Warstwa ta jest zdecydowanie wyższa przy śćiankach. Ozdabia szkło zostawiając na nim grube, nierówne i szybko zanikające plamy.

Aromat: Bardzo przyjemny i ciekawy. Dominuje woń świeżego słodu pszenicznego z wyraźnie orzeźwiającymi cytrusami i sporą dawką kwaskowej cierpkości. Nie brakuje też aromatów drożdżowych i przyjemnej, nadającej piwu deserowego profilu słodyczy.

Smak: Na pierwszy plan rzuca się charakterystyczna nuta belgijskich drożdży. Kwaskowość połączona z mocną owocową słodyczą, a wszystko to w ciężkawym wydaniu. Potem kwaskowość bierze górą nad słodyczą, jest cierpka i mocno cytrusowa. Słód pszeniczny tworzy zdecydowane i wyraźne tło, przez kwaśność przeciera się nieśmiało owocowo-pszeniczna słodycz. Akcenty chmielowe wyczuwalne na drugim planie, są przede wszystkim cytrusy oraz nieznaczna tropikalna słodycz. Goryczka zjawia się późno, łączy się ona mocno z cierpkim, nieco ostrawym i fenolowym posmakiem belgijskich drożdży. Jest średnio-intensywna, szybko zanika zakryta przez kwaśno-belgijskie akordy, które zdominowały smak tego piwa. Całość jest bardzo wyrazista, niespotykana i dobrze ułożona.

Nasycenie: Średnie, chwilami wydaje się ciut wyższe, odpowiednie.

Komentarz: Dobre i zaskakujące piwo. Aromat zwiastował, że będzie to bardziej dobrze nachmielone piwo pszeniczne niż rasowa AIPA. Smak zadziwił całkowicie, dominujący, fenolowy posmak belgijskich drożdży. Była poteżna, cytrusowo-kapuściana kwaskowość, była owocowa, ciężka słodycz. Wiele działo się w smaku i aromacie. Dla mnie to taka Wit Belgian IPA. Chętnie spróbowałbym tego piwa na innych drożdżach, nie nadających mu tak mocno belgijskiego profilu. Mimo tego cieszę się bardzo, że je kupiłem. Warte swojej ceny, nietuzinkowe, ciekawe piwo. Polecam.
oceny Oceny użytkownika:
8 ( smak: 8, zapach: 8, wygląd: 8 ) 2015-08-18
Zobacz także:
wykonanie choruzy.pl © 2010


Serwis przeznaczony jest
dla osób pełnoletnich.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" potwierdzasz swoją pełnoletność oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.




Koszty funkcjonowania serwisu pokrywa emisja reklam.
Prosimy o wyłączenie wszystkich wtyczek typu AdBlock.