Jubileuszowe piwo na 220 lecie, z browaru Žatecký Pivovar, znanego z marki Žatec. Nazwa z etykiety 220 let Extra Hořký Ležák, czyli Ekstra Goryczkowy Lager.
Jest to jedynactka, czyli piwo o ekstrakcie początkowym między 11 a 11,99 blg.
Piwo o złocistej barwie, pełnym, zrównoważonym smaku z mocną goryczką, gęstą zwartą pianą i wysokim wysyceniem. Idealne do dań mięsnych i wyrazistych oraz do typowej kuchni czeskiej. Nadaje się do posiadówki z przyjaciółmi lub rodziną w domu i w ogrodzie. Optymalna temperatura do serwowania to 6-7°C, najlepiej w klasycznych szklankach Willy. Można go kupić w oryginalnym sklepie browaru Žatec, we wszystkich sklepach partnerskich oraz w niezależnych sklepach spożywczych.
Skłądniki: Wda, słód jęczmienny czeski (czyli pilzneńki), słód bawarski (czyli monachijski), słód karmelowy, chmiel, drożdże.
Użyte chmiele:Žatecký poloraný červeňák, Vital, Sládek.
Barwa: 12 EBC
Komentarze:
z Twoim kontem w serwisie - zaloguj się.
Nie masz jeszcze konta - wypełnij formularz rejestracyjny
nietzsche
Zapach: zapach żatecki, korzenny, nawet lekko żywiczny (chodzi o liście jeżyny, nie iglaki), czarna herbata, herbatnik orzech
Smak: Postanowiłem słaby Rebel 11, porównać z inną 11, również określaną jako Horka, czyli goryczkowa, tu ma być 45 IBU v 33 w Rebel. Ta jest bardzo mocno odfermentowana, ma 5,1%, to poziom 12 (Rebel miał 4,5% raczej standard dla 11) domyślam się, że ją tak odfermentowali by była wytrawna i jest, jest wodnista, ale czuję, że piję piwo, ma nuty słodowe, nawet herbatnikowe i orzechowe od lokalnego monachijskiego. Goryczka jest mniej odczuwana niż w Rebel Horka 11, ale tamto piwo było po prostu wodą. Czeska 11 to aż 1blg marginesu, ale obstawiam, że w obu przypadkach to było bliżej dolnych widełek, Rebel miał też cukier w zasypie dający raczej pustkę. Fajnie nachmielone, w smaku również niuanse owocowe, goryczka spora. Przyzwoite, niczego nie urywa.